shutterstock_104788439.jpg

Güney Afrika geleneksel yemekleri ve mutfağı Malezya’dan ve Cava Adası’ndan getirilen kölelerin pişirme tarzlarından oldukça etkilenmiştir. Mutfağın baskın baharatları arasında köri, zencefil, Hindistan cevizi ve biber yer alıyor. Yemeklerde ağırlıklı olarak tavuk, domates, limon, fasulye, mısır ve fasulye kullanılır. Güney Afrikalılar genellikle dışarıda yemek yemeyi sever. Bir şöminenin üzerinde pişirilen öğle veya akşam yemeğinin tadını çıkarırlar. Mangal kültürünün oldukça yaygın olduğu ülkede hemen hemen her evin verandasında ızgara bulabilirsiniz.

Et ve et ürünlerinin sıkça tüketildiği Cape Town mutfağında en ünlü yemeklerin başında potjiekos geliyor. Et ve sebzelerin demir bir güveç içerisine konulduktan sonra kömür ateşinde pişirilmesiyle yapılan bu yemeği mutlaka denemelisiniz. Düşük kolesterole ve yüksek proteine sahip olması sebebiyle devekuşu eti de sık tüketilenler arasındadır.

Bir çeşit hamur topu olan vetkoek de denemeye değer lezzetlerden. İçi dolu bir şekilde kızartılarak yapılan bu hamur toplarını her yerde bulabilirsiniz. Favori dolgular arasında baharatlı kıyma, kayısı reçeli ve rendelenmiş peynir geliyor. Akşamdan kalma kahvaltılarının ve Güney Afrika barbeküsü anlamına gelen braai ziyafetlerinin vazgeçilmezi olan boerewors herkesin damak tadına hitap edebilecek nadir yiyeceklerden. Yumuşak bir dürümün üzerinde kızarmış soğan ve bolca sos ile ikram edilen bu sosisli yemeği Rosebank’taki The Grillhouse’da veya Norwood’daki Fireside Bistro’da afiyetle yiyebilirsiniz.

Cape Town’a gelip birbirinden ilginç ve lezzetli Güney Afrika tatlılarını yemeden dönmek olmaz. Süt aromalı kek melktert, genellikle muhallebi ile servis edilen kayısı aromalı kek malva pudding ve saç örgüsü görünümündeki tatlı çörek koeksisters mutlaka denemeniz gereken tatlıların başında geliyor.

Cape Town’da lezzetli yerel yemekleri yiyebileceğiniz birçok restoran bulunuyor. Masa Dağı’nın muhteşem manzarasına ve açık hava deneyimine sahip Big Bay’deki Moyo isimli restoranı tercih edebilirsiniz. Cape Town’un en ünlü şarap fabrikalarından Groot Constantia’da bulunan Jonkershuis ise Cape Malay tarzı pişirme yöntemini kullanan ve sizi hayal kırıklığına uğratmayacak restoranlardan sadece biri. Eski bir çiftlik evinde yer alan Ons Huisie farklı bir deneyim isteyenlerin gideceği bir yer. Lezzetli deniz ürünlerini yiyebileceğiniz bu restoran Small Bay sahilinde yer alıyor ve Atlantik Okyanusu manzaralı bir bira bahçesine sahiptir.