Haiti’nin Festivalleri

rara_haiti.jpg

Haiti’de festival dönemi şubat ayıdır. Bu dönemde otellerde yer bulmanın hayli güç olduğu ülkeye eğer karnavallarına katılmak için gidecekseniz rezervasyon konusunda erken davranmanız gerekmektedir. ‘Haiti Creole Karnavalı’ ya da diğer adıyla ‘Mardi Gras’ her sene şubat ayında düzenlenmektedir. Canlı müziğe âşık olan Haitililerin sokakları kuşattığı bu dönemde sokaklar pek çok dansçı ve müzisyen ile dolup taşmaktadır. Eğlencenin gece de devam ettiği karnaval dönemi hayli renkli geçmektedir.

‘Krik? Krak! Festivali’ adı gibi ilginç bir diğer festivalleridir. Krik ve Krak kelimeleri geleneksel hikâye anlatıcılarının kullandığı kelimelerdir. Hikâye anlatıcısı hikâyeye başlayacağı zaman krik der, dinleyiciler de krak diye karşılık verir. Bu alışkanlıktan adını alan festival her sene mayıs başında düzenlenmektedir. Pek çok yerli yazarın bir araya geldiği bu kültür festivali boyunca müzikve hikâye geceleri düzenlenmektedir.

Ülkenin uluslararası festivallerinden ‘Festival du Rhum Haiti’ her sene kasım ayında düzenlenmektedir. Üç günlük festival boyunca rom üreticileri bir araya gelmektedir. Festivalin son günü yarışmacılara altın, gümüş veya bronz madalyanın ödül olarak verildiği ‘Festival du Rhum Haiti’ aynı zamanda ülke mutfağını tanıtmayayönelik etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır.

Ağustos ayında düzenlenen karnaval ‘Carifesta’ ise Karayip sanatı, müziği ve dansını tanıtmayı amaçlamaktadır. Pek çok dansçının boy gösterdiği festivale katılacaksanız dans ayakkabılarınızı mutlaka yanınıza alın.

Haiti’de düzenlenen caz festivali ‘Port-au-Prince International Jazz Festival’ Haiti ve Amerika arasında köprü kurmayı da amaçlamaktadır. 2007’den bu yana düzenlenen festival ülkenin kıyı kenti Jacmel’de gerçekleştirilir. Meksikalı, Brezilyalı, İspanyol ve Kamerunlu pek çok milletten müzisyenin de katıldığı festival her yıl ocak ayında düzenlenmektedir.

‘Jacmel Film Festivali’ ise her sene binlerce konuğu misafir etmektedir. Dünya sinemasından örneklerin gösterildiği festivalde Haitili sinemacıların da dünyaya tanıtılması amaçlanmaktadır. Açık hava film gösterimlerinin de yapıldığı festival aynı zamanda ülkenin en büyük kültürel etkinliğidir.