Dubrovnik Festivalleri

svecano_zatvaranje.jpeg

Dubrovnik yıl içinde pek çok festival düzenleyerek kendi kültürünü ve tarihî geçmişini yaşatmayı amaçlayan bir yapıya sahiptir. Festival zamanlarında oldukça renkli görüntülere sahip olan şehre gitmeye karar verdiyseniz festival tarihlerine bakmanızı ve rezervasyonunuzu çok geçe kalmadan yapmanızı tavsiye ederiz zira bu dönemlerde şehirdeki otellerde yoğunluk yaşanmaktadır. Sizin için seçtiğimiz festivallerden bazıları aşağıdadır.

Dubrovnik Shakespeare Festivali: Nisan-mayıs aylarında düzenlenen bu tiyatro festivalinde Shakespeare oyunlarını Hırvatların bakış açısıyla izleyebilirsiniz.

Dubrovnik Libertas Film Festivali: Haziran ayında gerçekleştirilen ve 1 hafta süren bu festivalde birçok kültürden bağımsız ve kısa film gösterimleri düzenlenir. Hollywoodlu oyuncu ve yönetmenlerinde oldukça ilgisini kazanan bu festivalde Avrupa ve Balkan tarzı ağırlıklı filmler gösterilmektedir.

Dubrovnik Yaz Festivali: Temmuz aylarında gerçekleştirilen bu festival, şehrin tarihî zenginliğini yaşatmak ister. Rönesans ve Barok döneminin ruhunu yansıtan bu festival müzik ve drama festivalidir.

Re-Vel-Ini: Her yıl temmuzun son günlerine doğru düzenlenen bu festival 4 gün sürmektedir ve Güney Dalmaçya’nın en büyük festivallerinden biri kabul edilir. Sadece elektronik müziğe yer verilen bu festival Revelin Club tarafından düzenlenmektedir.

Kent Kültürünü Canlandırma Festivali: Her yıl ağustos aylarında düzenlenen bu festivalde çeşitli tiyatro, konser, sergi ve film gösterimlerine yer verilir. Bu festivalde amaç sokak kültürü ile entelektüel kültürü birleştirmektir.

Dubrovnik Uluslararası Erken Müzik Festivali: 15-20 Eylül tarihleri arasında düzenlenen bu festivalde Orta Çağ’dan kalma Hırvat üst sınıf müzik tarzı yansıtılır.

Good Food Festivali: Her yıl ekim ayında yapılan bu festivalde Hırvat mutfağı başta olmak üzere tüm dünya yemeklerini yiyebilir hem de atölyelerde yemeklerin yapımını öğrenebilirsiniz. 4 gün süren bu festival Stradun Caddesi’nde gerçekleştirilir.

Reçel ve Marmelat festivali: Her yıl 6-7 Kasım tarihlerinde düzenlenen bu festival 30’dan fazla katılımcı sağlayarak yerli üreticiye ekonomide destek olmayı amaçlar.

Uluslararası Koro Festivali: 13-15 Kasım tarihlerinde düzenlenen bu festivalde Avrupa’nın çeşitli yerlerinden performansçılar katılmaktadır ve festivalin sonunda bir yarış düzenlenir.