Rotterdam Mutfağı

Stroopwafels_01.jpg

Rotterdam’da Hollanda mutfağına özellikle Rotterdam’a özgü yemek çeşitlerinin yanında uluslararası birçok yemek çeşitine rastlamanız da mümkün. Şehirde özellikle patatesin her türlü halinin sıklıkla tüketildiğini fark edeceksiniz. Bir restoranda ana yemeğinizin yanında veya direk yemeğinizin ana maddesi olarak ya da sokak arasında bir büfede patatesin en lezzetli halleri ile karşılaşabilirsiniz. Şehirde deniz ürünleri, tatlı çeşitleri ve peynirler de oldukça lezzetli şeyler arasındadır.

Stamppot, şehirde deneyebileceğiniz en yerel yemeklerden birisidir. Püre haline getirilmiş haşlanmış patatesin başka sebzelerle ve domuz eti parçalarıyla harmanlanmasından meydana gelir.

Kapsalon şehirde popüler yemekler arasındadır. Aslında bize çok yabancı bir yemek değildir. En alta kızarmış patatesler konulur ve üzeri döner eti ile kaplanır. Sonrasında Gouda peyniri eritilir. Peynir eridikten sonra üzerine bol miktarda salata koyulur. Efsaneye göre yemeğin ortaya çıkışı çok yoğun bir berberin öğle yemeği siparişi ile olmuştur. Berber, şehirde bulunan bir kebap dükkanından her zaman sevdiği tüm malzemeleri üst üste koydurarak sipariş verirmiş ve zaman içerisinde bu bir yemek çeşitine dönüştürülmüş.

Patatje Oorlog, patateslerin Hollandalılar için ne kadar önemli bir besin kaynağı olduğunu kanıtlayan yiyeceklerden bir tanesi. Şehrin neredeyse her sokağında karşınıza çıkabilecek bu atıştırmalık, kızarmış patateslerin kağıttan bir külah içerisinde servis edilmesinden oluşuyor. Patateslerin üzerine farklı soslar ve en son dilimlenmiş soğan parçaları koyuluyor.

Nieuwe Haring, Rotterdam’da yenilen deniz ürünleri arasındadır. Olgunlaşmamış ringa balığı, kemiksiz ve içi temizlenmiş şekilde çiğ olarak yenir. Balığın geleneksel yeme şekli oldukça ilginçtir, kafa geriye doğru yatırılarak balık bütün olarak yutulur. Kibbeling ise şehirde tercih edilen başka bir balık çeşitidir. Kılçıksız okyanus balığı olan balık kızartılarak farklı soslar ile servis edilir.

Stroopwafel kesinlikle şehre gidip de yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında. Bisküvi kıvamında iki ince waffle’ın aralarına karamel sürülmesiyle oluşan tatlılar oldukça lezzetlidir. Şehrin sokaklarında rastlayabileceğiniz bu tatlıyı mutlaka yapıldığı an sıcak olarak alıp denemelisiniz. Poffertjes, lezzetli Hollanda tatlılarından bir diğeridir. Küçücük ama kabarık pankekler tereyağ ve pudra şekeri ile hazırlanır.

Bıtterballen, patates ve etin karıştırılıp köfte şekline getirilmesi ve daha sonra kızartılması ile ortaya çıkan bir yemek çeşitidir. Daha çok bar ve restoranlarda atıştırmalık olarak bulmak mümkündür. Frikandel ise kabuksuz sosis ve patatesten oluşur. Rotterdam’ın en popüler sokak yemekleri arasındadır.