Rotterdam’a Ne Zaman Gidilir?

Rotterdam şehrinde Ilıman Okyanus İklim özellikleri hakimdir. Ortalama sıcaklık 9.6 derecedir. Şehirde kışlar Hollanda’nın kuzey bölgelerine göre daha ılıman geçer. Yazlar ise çok sıcak olmamakla beraber ortalama olarak 17 derece civarında geçmektedir ancak sıcaklıklar oldukça değişkendir. Şehirde her mevsim yüksek miktarda yağış düşmektedir.

Rotterdam kışlarında sıcaklıklar genelde 0 derecenin üzerindedir. Şehirde kar yağışına çok sık rastlanmaz. Bazı senelerde en fazla birkaç gün eksi dereceler ve kar yağışları görülmektedir. En soğuk ve en rüzgarlı ay Ocak ayıdır. Ocak ayı ortalama sıcaklığı 2.5 derecedir. Kış dönemi boyunca yağışlar sürmektedir.

Yaz döneminde sıcaklıklar çok yüksek değildir ve oldukça değişkendir. Yaz döneminde de yağışlar devam eder. En sıcak geçen aylar Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Bu dönemde sıcaklık ortalaması 17 derecedir. Ağustos ayında Temmuz ayına göre daha az yağış görülmektedir.

Sonbahar döneminde sıcaklıklar Ekim ayı sonlarına doğru düşmeye başlar. Ekim ayrıca şehirde en çok yağışın görüldüğü aydır. İlkbahar dönemi ise sıcaklıklar Mayıs başı itibariyle artmaya başlar. Mayıs ayı ortalama sıcaklık değeri yaklaşık 13 derecedir. Güneş ışığından en çok yararlanılan ay, 7 saat ile Mayıs ayıdır. Nisan ise ortalama 9 derecelerde geçer ve senenin en kurak ayıdır.

Rotterdam’ı ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ya da yaz dönemidir. Özellikle Nisan ve Mayıs ayları şehirde günlerin en uzun geçtiği ve yağışın göreceli olarak daha az olduğu en ideal zamanlardır. Yaz dönemi ise bunaltıcı olmayan sıcakları ve kısmen yağışlı günleri ile iyi bir seçenek olabilir.