Tahran Mutfağı

Tahran’da İran ve Fas mutfağının en güzel örneklerini bulmak mümkündür. Şehirde çok sayıda geleneksel yemekler yapan restoran bulunmaktadır. Bunların yanı sıra uluslararası yemekler sunan restoranlar da bulabilirsiniz. Tahran mutfağında pirinç ve turşu en çok kullanılan tatlardır. Yemeklerin büyük çoğunluğu ise kuzu etinden yapılmaktadır.

Tahran’da Barg kebabı, Taas Kebabı, Hosseini Kebabı’nın tadına bakabilirsiniz. Kuzu etiyle yapılan bu kebaplar İran mutfağının geleneksel yemekleridir. Tahran mutfağına ait tatlıların büyük çoğunluğuna aşina olsak da ufak pişirme farklılıkları bu tatlılara ayrı bir lezzet katmaktadır. Tahran’da baklava ve helvanın tadına mutlaka bakmalısınız. Sholeh zard olarak bilinen tatlı ise aşuredir ve oldukça lezzetlidir.

Tahran’da bahşiş kültürü özellikle turistler için oldukça eğlencelidir. Tahran restoranlarında ilk ve ikinci teklifte bahşişi reddetmek âdettendir. Üçüncü teklifte bahşiş kabul edilmektedir. Bu yüzden hesabınızı ödedikten sonra üç kere bahşiş teklifi yapmalısınız.