Dublin Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Doğal güzellikleri, tarihî yapıları, mimarisi, dünyaca ünlü pubları, renkli gece hayatı, trafik sorunu olmaması, sanata değer vermesi, balık cenneti olması ile yaşamaya en elverişli olan şehirlerden biri: İrlanda’nın başkenti Dublin...

İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehri olan Dublin Liffey Nehri’nin etrafına kurulmuş olup Kuzey ve Güney Dublin olarak ikiye ayrılır. BBC tarafından Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı yer olarak İrlanda seçildiği gibi Dublin aynı zamanda Avrupa’da yaşanacak en iyi başkent olarak seçilmiştir.

Mimarisiyle tarihi bir geçmişi olduğunu belli eden Dublin’in hikâyesi MÖ 1. yüzyıla kadar dayanır. Yerleşim olarak kasabalaşma serüveni ise 841’de Norseların diğer bir deyimle Vikinglerin şehri keşfetmesiyle başlar. Vikinglerden şehre kalan ise ‘siyah havuz’ anlamına gelen Dubh Linn’dir. 2. yüzyılda İrlanda’nın merkezi haline gelir, 5. yüzyılda Hristiyanlığı benimseyen şehir, 9. yüzyılda İskandinavların ve 10. yüzyılda Danimarkalıların eline geçer. 1170 yılında İngiliz egemenliğine giren şehir ancak 1922 yılında bağımsızlığını kazanır ve Dublin İrlanda’nın resmi başkenti olur. Şu an sahip olduğu şekil ve mimari İrlandalılara 16. yüzyıldan, Normanların şehri işgal edişi sonrasından kalmıştır. Fakat Dublin’in birçok millet tarafından keşfedilip yönetilmiş olması günümüzde dahi şehirdeki tarihî çeşitliliklerden fark edilir. Orta Çağ’ın en güzel kalıntılarından biridir Dublin...

Dublin tarihî açıdan olduğu gibi kültürel açıdan da oldukça zengin bir şehirdir. Burada yaşayan bazı yazarlar dünya edebiyatına Dublin’in birer hediyesidir. Oscar Wilde, Jonathan Swift, George Bernard Shaw, Samuel Beckett, Roddy Doyle... Tüm bu yazarları Dublin’den ayrı düşünemeyiz ve yine dünya edebiyatında oldukça ünlü Ulysses burada yazılmıştır. Ayrıca kültürel anlamda oldukça zengin olan şehirde birçok müze, galeri, kütüphane bulunmaktadır.

Günümüzde Dublin’e Çin, Polonya,Rusya, Birleşik Krallık, Litvanya, Romanya ve birçok ülkeden insan göç etmiştir ve bu ülkede sosyokültürel çeşitlilik yaratır. Dublin’in İrlandalı nüfusuna baktığımızda ise bunun neredeyse yarısını genç nüfusun oluşturduğunu görürüz.

Dublin eğitim alanında köklü üniversitelere sahiptir. Şehirdeki Dublin Üniversitesi 16. yüzyıldan kalmayken 1. Elizabeth zamanından kalma Trinity Koleji de burada bulunur. Ülkenin en büyük üniversitesine de ev sahipliği yapan şehir sanat, tasarım, medya teknolojisi alanlarında da başarılı eğitimler vermesiyle bilinir.

Eğlenmeye en uygun şehirlerden biri olan Dublin publarıyla dünyaya ün salmıştır. Stephen’s Green etrafında bulunan bölgedeki tüm caddelerde geceleri hareketli ve eğlenceli geçer, İrlanda’ya özgü barlarda bölgeye ait tatlar denenirken şehrin tadı en güzel şekilde çıkarılabilir. Şehir merkezinde tiyatro ve büyük sinema sahneleri de bulunur.

Ilıman iklime sahip Dublin’de aşırı sıcak veya soğuk yaşanmaz bu yüzden seyahat planlarınıza Dublin’e eklemek istiyorsanız tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı