Dublin’de Gece Hayatı

Dublin denilince akla gelen ilk şeylerden biri eğlence anlayışları ve gece hayatıdır. Dublin pubları dünyaca üne sahiptirler ve canlı bir kültür örneğidirler. İçkili ve müzikli eğlenceleri, sokakların atmosferi, kültürü ve tarihi hakkında söylenecek birçok şey varken buna bilinen en iyi İrlanda publarının bulunduğu Temple Bar Bölgesi’nden bahsederek başlayabiliriz. Dünyaca meşhur İrlanda publarından onlarcasını içeren bölgede her tür müziği deneyimleyeceğiniz ve eğlenebileceğiniz birçok mekân bulunmaktadır. Örneğin ‘The Brazen Head’ adlı bölgenin en eski barında tarihi hissederek eğlenebilirsiniz. Yaşlı kesim için ise ‘The Palace Bar’ sakince eğlenilebilecek bir yerdir. ‘Mulligans Bar’ edebiyatçıların uğrak noktasıyken ‘Cassidy’s Bar’ rock, metal ve punk müzik için tercih edilir. İrlanda’nın etnik havasını şarkılarda yakalamak istiyorsanız ‘O’Donoughes Pub’ iyi bir seçim olacaktır. Giriş ücreti ödemeden gidebileceğinşz ‘Murray’s Bar’ İrlanda müziğini dinleyebileceğiniz mekânlardan birisidir. ‘The Stag’s Head’ de yine bölgede İrlanda müzik ve dans şovu sunan güzel mekânlardan biridir.

Dublin’deki barlar erken saatlerde canlanıyor. Akşam yemeğinizi yedikten sonra 20.00-20.30 gibi gittiğinizde sokakların hareketlendiğini fark edeceksiniz. Yasalar gereğince publarda pazartesi - perşembe günleri saat 23.30, cuma - cumartesi günleri 00.30, pazar günü 23.00’dan sonra servis yapılamıyor. Kendinizde yeterli enerjiyi bulursanız eğer geceye bir gece kulübünde devam etmek sizin için eğlenceli olacaktır.

Gece kulüpleri genelde Stephen’s Green Park etrafında konumlanmıştır. İrlandalılar genelde ‘bekârlığa veda partisi’ gibi partileri düzenlemek için bu gece kulüplerine giderler bu yüzden yaşlıların pek tercih ettiği mekânlar olmaz. Harcourt, Camden, Wexford ve Leeson Caddeleri İrlanda’nın en ünlü gece kulüplerine ev sahipliği yapar. Bunlardan bazıları:

Lillie’s Bordello: Dublin’in en lüks gece kulüplerinden biridir, partiler için uygundur. Üyeler için ücret 5 euro iken üye olmayanlar için 15 euro’dur.

Tripod: 1300 kapasiteli bu gece kulübü Dublin’in en hareketli ve eğlenceli gece kulübü olarak anılır.

Vaults: Genelde hip-hop ve soul partileri yapılan mekânın 4 barı ve 1 gece kulübü vardır.

Alchemy Club: Rönesans tarzında dekore edilmiş barın sofistike bir havası vardır ve Temple Bar bölgesinin en lüks gece kulüplerinden biridir.

RiRa NightClub: Dublin’in en iyi dans kulübü olarak bilinir, Hip-hop, House, Funk, Soul partileri için uygun bir alandır.

Dublin’de bir de gazino bulunur. Kumarda şansınızı denemek istiyorsanız The FitzWilliam Casino & Card Club’a uğrayabilirsiniz.

Hafta içi ve hafta sonu mekânlardaki içki fiyatlarının farklı olduğunu belirtmekte fayda var.

Dublin’de gerek publarda gezip İrlanda’nın en ilginç bira ve viskilerini deneyin, ister gece kulüplerinde sabaha kadar isteyeceğiniz herhangi bir konseptte dans edin, ister sokakta sabaha kadar sokak çalgıcılarını ve sokakta özgürce insanlarla takılın her türlü sizi sabaha güzel uyandıracak bir deneyim olacaktır.