Edinburgh’ta Gece Hayatı

image.jpg

Edinburgh oldukça canlı ve renkli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde çok sayıda üniversite olması ve öğrenci nüfusunun fazla olması bu durum üstünde etkilidir. Edinburgh’un dört bir yanında barlara, publara, kafelere rastlamanız mümkün. Hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin Edinburgh’un eğlence hayatına katılabilirsiniz. Şehirdeki eğlence mekanları haftanın her günü açık. Diğer şehirlerin aksine hafta içi durgunlaşan bir eğlence hayatı yok Edinburgh’un. Yine de eğlence mekanlarının çok geç saatlere kadar açık olduğunu söyleyemeyiz. Edinburgh’ta bulunan küçük barların ve kafelerin büyük çoğunluğu 01.00 gibi kapanıyor. Gece kulüpleri ise 03.00a kadar açık. Geç saatlere kadar açık olan kafelerde canlı müzik bulmanız mümkün.

Edinburgh’un kafelerinin ve publarının sanatçılara ilham verdiği rivayet edilir. Bunda J.K Rowling’in Harry Potter serisini Edinburgh’taki Elephant Kafe’de yazması ve Arthur Conan Doyle’n Sherlock Holmes’un bazı maceralarını Edinburgh’taki kafelerde yazması etkili. Kafe sayısının çok fazla olduğu Edinburgh’ta pubların ve barların da sayısı oldukça fazla. Bazı haber kaynaklarına göre şehir 780 tane puba sahip. Böylece Edinburgh dünya üzerinde kişi başına en fazla pub düşen şehir olma özelliği kazanıyor.

Şehirdeki pubların ve barların büyük çoğunluğu Grassmarket ve Rose Caddelerinde toplanmıştır. Bu yüzden akşam saatlerinden sonra bu caddeler kalabalıklaşmaya ve hareketlenmeye başlar. Geniş içecek menüleri sunan bu eğlence mekanlarında hem sohbet edebilir hem de müzikle beraber eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz. Edinburgh’ta gece kulüplerinin sayısı da oldukça fazladır. Dünya çapında nam salmış DJler bulunduran bu gece kulüplerinde müzik sabaha kadar susmadan devam eder.

Bu mekanların haricinde şehirde düzenli olarak canlı müzik etkinlikleri yapılmaktadır. Gece kulüplerine ve barlara nispeten daha sakin olan bu eğlence mekanları kalabalıktan hoşlanmayanlar için güzel bir seçenek olabilir. Fazla kalabalık olmayan bu mekanlarda içkinizi içerken arkadaşlarınızla hoş sohbet edebilir ve kaliteli canlı müzikler dinleyebilirsiniz.

Bunların haricinde Edinburgh’ta oldukça beğeni toplayan bir aktivite daha yapılıyor. Korku turları olarak anılan bu etkinlik akşam 19.00’da başlıyor. Şehirde korku turu düzenleyen çeşitli yerler bulmanız mümkün. “Mercat Tours” bu turların en bilinenidir. Bu turlara katılan ziyaretçiler korku dolu anlar yaşasa da oldukça keyif aldıklarını ve hoş vakit geçirdiklerini söylüyor. Edinburgh’ta değişik bir aktivite arıyorsanız bir korku turuna katılabilirsiniz.

Edinburgh’ta turistik değeri olan İskoç viskileri bulabileceğiniz yerler de mevcut. Çeşitli İskoç viskilerini çikolata veya puro eşliğinde servis eden viski tadım mekanları bulunuyor. Edinburgh eğlence hayatını deneyimlemek isterseniz bu mekanlara da bir göz atmalısınız.

Edinburgh’taki eğlence mekanlarında giriş ücreti ödemenize gerek yok ve herhangi bir kıyafet kısıtlaması bulunmuyor. Yine de oldukça lüks bazı mekanların böyle talepleri olabilir. Gitmek istediğiniz mekanı önceden araştırmanız kapıda bir sürprizle karşılaşmanızı engelleyecektir. Çeşitli seçenekleriyle Edinburgh gece hayatı sizi eğlenceye çağırıyor.