İbiza Festivaller


İbiza deyince akla gece hayatından sonra elbette müzik festivalleri ve konserler geliyor. İbiza’da sadece müzik değil film festivali de gerçekleştiriliyor. Ayrıca İbiza’ya özgü yerel bayramlar var. Adadaki tüm kültürel etkinlikleri gitmeden öğrenmeniz için İbiza’nın en eğlenceli organizasyonlarından bazılarını sizin için derledik. İbiza’da her gün o kadar çok etkinlik ve parti gerçekleşiyor ki geri kalanını İbiza’ya dair hazırlanan internet sitelerinden araştırabilirsiniz.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir. Aşağıdaki tarihler 2017 takvimine göre yazılmıştır.

5-6 Ocak: 3 Krallar Kutlamaları

Noel’i takip eden 12. günde kutlanan bu bayram Balear Takımadaları’nda coşkuyla kutlanıyor ve özellikle Hristiyan ve/veya İspanyol geleneklerine hakim olmayan yabancı turistler için ilgi çekici oluyor.

3-5 Nisan: İbiza Uluslararası Motosiklet Yarışı

İbiza’da adanın coğrafi şartları gereği bisiklet ve motosiklet kullanımı çok yaygın olduğu için zamanla her yıl düzenli olarak motosiklet yarışı yapmak da bir gelenek halini almış. Her motosiklet meraklısının katılabileceği bu yarışa 80 euro kayıt ücreti ödeniyor. İzlemekten zevk alacak her turist de mutlaka seyircilere ayrılan kısımda yerini alıyor. Nisanda gerçekleşen bu yarışı yazın habercisi olarak nitelendirebiliriz.

3 Mayıs: Santa Eularia Mayıs Festivali

İbiza şehrinden sadece 15 km ötede olan Santa Eularia kasabasındaki bu festival yüzyıllardır devam ettirilmektedir. “Vintage” araba sergisi düzenlenir, havai fişekler atılır, yöresel şaraplar içilir, gösterişli at arabalarıyla Santa Eularia sokaklarında geçit töreni yapılır.

Mayıs ayında: İbiza Uluslararası Kısa Film Festivali

İbiza’da yaz sezonu tam açılmadan, ada nüfusu artmadan ama aynı zamanda hava sıcaklığı idealken yapılabilecek en güzel şeylerden biri İbiza Film Festivali’ne katılmak olabilir. Dünyanın her yerinden festivale katılan filmleri izlemek kayda değer bir İbiza tecrübesi olacak.

8 Ağustos : San Ciriac Festivali

Bu festival, İbiza’nın 1235’te Emeviler’den kurtarılmasını ve yeniden İspanyol toprağı oluşunu kutlamak için her sene düzenlenir. Katılım ücretsizdir. İbiza sokaklarında havai fişekler, muhteşem DJ performansları, dans ve törenlerle unutamayacağınız bir festival yaşanır.

Haziran-eylül arasında her gün: Ibiza Rocks Konser Zinciri ve Bot Partileri

Adından da anlayabileceğiniz gibi Ibiza Rocks Hotel’in başını çektiği bu konserler tüm yaz sezonu boyunca devam edecek. The Kooks, Klaxons, MGMT, The Enemy gibi gruplar bu yaz tüm festival katılımcılarına unutulmaz bir deneyim yaşatacak. Bilet fiyatına otelde konaklama da dahil olacak.

Eylül ayı boyunca: İbiza Caz Festivali:

Var de Rey et Santa Lucia konser salonlarının dışında Dalt Vila meydanında kurulacak sahnede caz sanatçılarının katılımıyla düzenlenecek konserler 9 gün boyunca caz severleri ağırlayacak.

Kasım ayı boyunca: Ibiza Sabor Yemek Festivali

Bu festival boyunca İbiza’nın çeşitli lokantalarında indirimli menülerden dilediğinizi seçip İspanyol mutfağını doyasıya deneyimleyebilirsiniz.