Beyrut Mutfağı

Lebanese-food.jpg

Beyrut’ta elbette mutfağı belirleyen meşhur Lübnan Mutfağı lezzetleridir. Lübnan Mutfağı lezzetleri saymakla bitmez. Akdeniz karakteristiğinden oluşan tam tahıl, meyve, sebze, nişasta, taze balık ve deniz ürünlerinin bolluğunu içeren mutfakta, hayvansal yağlar az miktarda tüketilir. Tavuk eti, kırmızı etten daha sık yenir. Kırmızı et yenildiğinde genellikle tercih edilen, kıyılarda kuzu, dağlık bölgelerde keçi eti olur. Ayrıca genellikle limon suyu ile zenginleştirilmiş bol miktarda sarımsak ve zeytinyağı kullanılır. Zeytinyağı, otlar, sarımsak ve limon, Lübnan yemeklerinde bulunan tipik lezzetlerdir.

Anason aromalı bir likör olan Arak, Lübnan’ın ulusal içeceğidir ve genellikle geleneksel keyifli bir Lübnan yemeği ile servis edilir. Lübnan'da bir diğer tarihi ve geleneksel içecek şaraptır. Lübnan'da bazı tatlılar özel olarak hazırlanır. Örneğin meğli, ailede yeni doğmuş bir bebeği kutlamak için kullanılır.

Yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında ise; manqoushe, zahter, humus, falafel, tabboule, muhammara, mutabbal, kızarmış karnabahar, mercimek çorbası,makadami, ashta gibi lezzetler yer alır. Muhteşem içerikleri ve sunumlarıyla Lübnan lezzetlerine aşık olabilirsiniz.