Maputo’da Gezilecek Yerler

Beş yüz yıllık Portekiz sömürüsü altında şehir Portekiz mimarisine dair pekçokörnek kazanmıştır. Şehirde görülebilecek en kaydadeğer binalar bunlardır.

Samora Machel Statue

Maputo-Machel-Cathedral.JPG

Samora Machel Heykeli, Praça da Independência meydanında bulunan bronz bir heykeldir. Mozambik’in ilk cumhurbaşkanını temsil eden bu heykel 9 metre uzunluğunda ve 4.8 ton ağırlığındadır.

Cathedral of Our Lady of the Immaculate Conception

Catedral_de_Maputo.jpg

Praça da Independência’da (Bağımsızlık Meydanı) yer alan bu katolik kilisesi, Hotel Rovuma ve Maputo Belediye Binası’nın yanındadır. Katedralin temeli 1936 yılında atılmış ve 1944 yılında bitirilmiştir.

Natural History Museum

W1siZiIsInVwbG9hZHMvcGxhY2VfaW1hZ2VzLzA4NTk3ZmExM2ZiYTMyODAxOV9tYXB1dG8tbXVzZXVtLmpwZyJdLFsicCIsInRodW1iIiwieDM5MFx1MDAzZSJdLFsicCIsImNvbnZlcnQiLCItcXVhbGl0eSA5MSAtYXV0by1vcmllbnQiXV0

Hotel Cardoso’nun yanında yer alan bu doğal tarih müzesinde taksidermi örnekler, interaktif bilgisayar termşnalleri ve küçük bir entoğrafya sergisi vardır. En özel koleksiyon ürünü ise fil fetüsleridir.

Malangatana’nın Atölyesi ve Evi

https://i.guim.co.uk/img/static/sys-images/Guardian/Pix/pictures/2011/1/...

Mozambik’in en popüler ressamı olan Malangatana’nın atölye ve evi olarak kullandığı bu bina ressama adanmış bir müze niteliğindedir. Kendisine ait eserlerin yanısıra Alberto Chissano’ya ait heykeller de yer alır. Şehrin merkezine bir hayli uzak olan bu müze eve ulaşmak için en uygun yöntem tren şstasyonunda bulunan Kulungwana Espaço Artístico’ya başvuru yapmaktır.

Maputo’da görülmesi gereken diğer yerler

MAIN-RAILWAY-STATION.jpg

Tren İstasyonu, Vila Algarve, Hotel Polana, Tunduru Bahçeleri, Miramar Beach, Costa do sol Beach, Maputo Devrim Müzesi, Casa de Ferro, Eski Portekiz Limanı, Belediye Binası.