Taşkent Mutfağı

Zengin bir mutfağa sahip ola Özbek Mutfağı'nda meyveler ve çay önemli bir yere sahiptir. Alışılanın dışında yemek sıralamasına sahip olan Taşkent mutfağında yemekler çay ile başlayıp çay ile sona ermektedir. İlk önce çayın ikram edildiği sofralarda çayın ardından geleneksel bir tatlı yenir, ardından ana yemek ikram edilir. Ana yemekten sonra da mantı ya da pilav yenir. Tüm bunların ardından genellikle meyve servisi yapılır. Son olarak da yine çay ikram edilir. Her ne kadar bizim alışık olduğumuz sıralamanın dışında olsa da Taşkent Mutfağı oldukça lezzetli yemeklere sahiptir.

Özbek Mantısı: Bizdeki mantıyla neredeyse aynı olan bu mantıda farklı olarak bolca sumak kullanılır. Ayrıca mantıları kapatma şekilleri de farklıdır. Taşkent seyahatiniz sırasında Özbek mantısını mutlaka denemelisiniz.

Plov: Özbek pilavı olarak da bilinen bu yemek çeşitli baharatlar ve sebzelerle hazırlanan pilavdır. Bol baharatlı ve çeşitli sebzelerle hazırlanan pilav kuzu eti ya da tavuk etiyle servis edilir.

Samsa: Genellikle kıymalı iç ile yapılan Samsa bir çeşit börektir. Kendine has şekli ve ağızda kıtır kıtır dağılan hamuru ile Taşkent’te mutlaka denemeniz gereken bir tat.

Nişalda Tatlısı: Yumurta akı, şeker ve dağlarda yetişen yetmek adlı bitkinin kökünden yapılan bu özel tatlı Özbek mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.