Pire Mutfağı 

cb_athens_piraeus_hlias_final1.jpg

Ege mutfağına çok benzeyen Yunan mutfağında, neredeyse tüm yemekler zeytinyağıyla yapılır. Taze sebze-meyveleri, doğal otları, peynir çeşitleri ve mezeleri ünlüdür. Soğan, sarımsak, kekik ve limon bolca kullanılır. Türlü taze balığın yanı sıra ahtapot ve karides çeşitleri de vardır. Pire’de tipik Yunan Mutfağından çeşitli örnekleri deneyebilir; Pire’nin bir liman kenti olması avantajından da faydalanarak, taze ve leziz deniz ürünlerinden bolca tadabilirsiniz. Diğer Yunan şehirlerinden farklı olarak, Pire’de atıştırmalık sokak yiyecekleri biraz daha fazla bulunur. Çeşitli aperatifler, tatlılar ve simit 1 Euro’nun altında fiyatlarla tezgâhlarda satılır.

Popüler restoranlar

Varoulko:Şehrin en iyi restoranlarından biri olan bol ödüllü Varoulko Restaurant ve ünlü şefi Lefteris Lazarou’nun aslında pek de tanıtıma ihtiyacı yoktur. Mikrolimano, denizin hemen kıyısında bulunan bu şık restoranın muhteşem bir manzarası vardır. Taze ve kaliteli malzemelerle hazırlanan eşsiz yemekler, bu zarif ortamın ziyaretçilerine unutulmaz bir lezzet deneyim, yaşatıyor. Pazartesiden cumartesiye, 13.00-01-00 saatleri arasında hizmet veren restoranın Amaretto soslu mürekkepbalığınının tadına bakmanız tavsiye edilir.

Margaro:Tüm zamanların en iyi Pire restoranı olarak bilinen Margaro, halk arasındaki şöhretini fazlasıyla hak ediyor. Yunan salatasında ve kızarmış balık çeşitlerinde oldukça iddialı olan restoranın menüsü kısa ve öz. Margaro, Chatzikiriakou Caddesi’nde bulunuyor.

Diğer restoranlar: Vassilenas Restaurant, O Giannis, Papanikolis, Rakadiko Stoa Kouvelou, Imerovigli, Axinos, Vosporos, Zefiros.

Bahşiş

Pire restoranlarında ve tavernalarında hesabın %10’u bahşiş olarak bırakılır.