Southampton Hakkında Bilinmesi Gerekenler

3791012

Birleşik Krallığın güneyinde kalan liman kenti Southampton tarihi dokusu, mimarisi ve genç nüfusuyla ülkenin en dinamik kentlerinden biridir. Yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen verilere göre tarihi Taş Devri’ne kadar dayananSouthampton’da Roma ve Sakson uygarlıklarının izlerine rastlanmıştır.

Tarih boyunca bir ticari liman işlevi de gören kentin iklimi deniz ve ırmaklardan çokça etkilenmektedir. Güneşli gün sayısının en fazla olduğu bu Birleşik Krallık şehrinde yazları sıcaklık 35 dereceye kadar yükselmektedir. Fakat yine de dört mevsim yağışlı olan kent özellikle son 30 yılda hızlı bir büyüme kaydetmiştir.

Ortaçağ’dan kalma duvar ve taşlarla örülü kent2. Dünya Savaşı döneminde çokça hasar almıştır. Bu yüzden tarihi eserlerinin bir kısmı zarar gören kentte yine de Ortaçağ Dönemi’nden kalma pek çok kale, ev ve yapıya rastlanırken kent içi mimari de modern dokunuşlar da çokça göze çarpmaktadır.

Aynı zamanda bir üniversite kenti olan Southampton’da Solent ve Southampton Üniversiteleri vardır. Nüfusunun yaklaşık 40 bine yakınını öğrencilerin oluşturduğu Southampton Premier Lig’in önemli takımlarından Southampton FC’nin de evidir. Futbolun çok önemli olduğu kentte ikinci en sevilen spor ise rugbydir.