Taichung Şehir İçi Ulaşım

taichung-bus-ride.jpg

Taichung’da, sahil şeridinde ve Taichung merkezden doğu dağlık bölgesine kadar uzanan birçok tren yolu bulunur. Trenlerin gitmediği yerler için tren istasyonlarının önünden kalkan otobüsler vardır.

Taichung gelişmiş bir otobüs ağına sahiptir. Şehrin her yerine otobüs ile ulaşım çok kolaydır. Otobüsler ile gitmek istediğiniz yere ulaşabilirsiniz, sadece biraz karışık olabileceğinden otobüs hatlarını ve duraklarını iyi incelemenizi tavsiye ederiz.

Providence Üniversitesi ile Taichung Tren İstasyonu arasında çalışan 17 kilometrelik bir de metrobüs hattı bulunur. Metrobüsler, Taichung Tren İstasyonu’ndan, sabah 06.00 gece 23.00 arası çalışır. Providence Üniversitesi’nden ise sabah 05.00 ile gece 22.00 arası çalışır. Metrobüsler, yoğunluk saatine göre 5 ile 10 dakika arasında gelirler. Otobüs biletleri 3 TL’dir.

Taksiler de Taichung için bir seçenektir. Sürücülerin çoğu kendi dillerinden başka bir dil bilmezler. Binmeden önce gitmek istediğiniz adresi Çince yazmanız önerilir. Turist olarak taksiye pek binmenizi önermesek de gideceğiniz yeri net olarak şoföre anlatabilirseniz bir sıkıntı yaşamazsınız. Yine de taksiler ile seyahatin otobüs veya metrobüse göre daha pahalı olacağını aklınızdan çıkarmayın.