Google+

Arama formu

Akyaka Mutfağı

Akyaka Mutfağı

Çam ağaçlarıyla süslenmiş doğası, tertemiz denizi ve havasıyla eşsiz tatil beldelerinden biri olan Akyaka’da Ege mutfağının yansımalarını görebilirsiniz. Birbirinden lezzetli zeytinyağlı yemekler, otlar, mezeler ve sebze yemekleri Akyaka sofralarının olmazsa olmazlarındandır.

Akyaka’da yetişen birbirinden farklı otlarla hazırlanan salatalar ve ot yemeklerinin yanı sıra ot kavurmaları da hayli meşhurdur. Bakla ve börülce de en çok tercih edilen sebze yemeklerindendir. Klasik bir Ege kasabası olan Akyaka’da balığın en tazesini deneyebileceğiniz pek çok restoran bulunmaktadır. Özellikle Azmak Deresi üzerine kurulmuş restoranlarda doğa ile iç içe balık yemenin keyfi bir başkadır.

Vira Vira damakları şenlendiren balıkları ve mezelerinin yanı sıra harika atmosferi ile Akyaka’nın önde gelen restoranlarından biridir. Derenin üzerine kurulmuş masalarda oturarak taptaze balıkların tadını çıkarabilir, rakınızı yudumlayabilirsiniz. Azmak Deresi kenarında gidebileceğiniz bir diğer mekan Orfoz Restaurant’tır. Yeşillikler içerisinde yemeğinizi yiyebileceğiniz restoran hem göze hem midenize hitap etmektedir. Ege’nin meşhur zeytinyağlılarını denemek ve daha hafif bir öğün geçirmek isterseniz Mum’s Cook’u tercih edebilirsiniz. Zeytinyağlı enginar, mücver, mercimek köftesi gibi lezzetlerle beğeni toplayan mekâna yöresel köy kahvaltısı için de uğrayabilirsiniz. Uygun fiyatlı yemek alternatifi arıyorsanız Akçapınar Tostçusu sizleri bekliyor. Bol köpüklü ayranla birlikte yarım ekmek ile hazırlanan tost oldukça doyurucu olmakla birlikte Akyaka’da denemeniz gereken lezzetlerin başında geliyor. Akyaka’nın taze otlarıyla hazırlanan gözlemesi de oldukça meşhur. Yolunuz buraya düştüğünde hemen her bölgede karşınıza çıkan gözlemecilere şans vererek karnınızı doyurabilirsiniz. Ayşe Ana’nın Yeri, Olta, Kordon, Halil’in Yeri, Akyaka’da uğrayabileceğiniz diğer restoranlar arasındadır.