Batman Mutfağı

Batman’ın temel besin kaynakları et ve süt ürünleri ile hamur işleridir. Et yemekleri bol yağlıdır. İçli köfte, taze ve kurutulmuş sumaklı dolma, mumbar ve bağırsak dolmaları, Şam böreği ve çok yaygın olan çiğ köfte, yöreye özgü lezzetlerin ilk akla gelenleridir. Ayrıca yöreye özgü çamurdan yapılan tandırlarda pişirilen tandır ekmeği, perde pilav, mercimek ve yayla çorbaları, Batman mutfağının olmazsa olmaz yemekleri arasında yer almaktadır.

Popüler Restoranlar

Çömçe Lokantası: Batman’ın en eski lokantası olan mekânın sac tavası, özellikle tavsiye edilmektedir. Lezzetli mezeler ve güler yüzlü hizmetiyle en sevilen yöresel lezzet adreslerindendir.

Petrol: Batman’ın içinde kendinizi dünyadan soyutlanmış hissedeceğiniz, yeşillikler içinde bir mekândır. Bu mekândaki düzen ve ağaçlandırma gözünüzü, hem kahvaltısı hem de leziz akşam yemekleri de karnınızı fazlasıyla doyuracaktır.

İnaloğlu Baklava: Batman'da uzun yılardır hizmet veren işletme, baklavalarını hala kara fırında pişirmekte ve şerbet olarak glikoz şurubu kullanmamaktadır. Batman’da tatlı denildiğinde ilk gidilmesi gereken mekândır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı