Denizli Mutfağı

Geleneksel Ege mutfağının birçok yemeğinin piştiği yörede, yemek kültürü geçmişten bu yana korunmaya devam etmektedir. Zeytinyağlılarının büyük bir önem taşıdığı mutfakta en çok dikkat çeken yemekler arasında un çorbası, darı ekmeği, sıyırma ve Tirit bulunmakta. Ayrıca kendi adıyla anılan Denizli turşusu ve Denizli kebabı da en çok bilinen yemekler arasındadır. Bir de hatırlatalım; eti elle yemek gerekiyor. Zeytinyağlı yemeklerin yanı sıra etin de öne çıktığı mutfakta tas kapaması, tandır ve kuzu çevirme gibi lezzetlerde var. Kebap yemek isteyenler için kuzu tandırda 4 saat piştikten sonra servis edilmektedir. Kebabı tatmak için Kebapçı Baki ve Kocabaylar Kebap Salonu gidilebilecek iki önemli ve meşhur alternatif. Salaş bir yer arayanlar içi Kebapçı Halil uygun bir seçenek olacaktır. Genelde dolu olan mekanda kredi kartı geçmiyor bu yüzden bu restoranı tercih etmeyi düşünenler yanlarında nakit taşımalılar.

Balık tercih edenler için Ağlayan Kaya Şelalesi’nin oradaki Hoca’nın Yeri misafirlerini beklemekte. Burada isterseniz meşhur alabalıklarını yiyebilir dilerseniz de et veya tavuk sipariş edebilirsiniz. Yöresel tat yerine daha alternatif bir mutfak arayışındaysanız Food Lab sizleri bekliyor.

Tatlı yemek isteyenler için Denizli usulü katmer güzel bir seçenek olabilir. Ayrıca Hacı Şerif’in namı Denizli’yi aşmış durumda. En meşhur lezzetiyse dondurmalı irmik helvası. Güzel bir tandır yemeği yedikten sonra bu serinletici ve hafif helvayı tercih edebilirsiniz.