Dikili’de Alışveriş

olive-oil-1596417__340.jpg

Dikili de birçok Ege ve Akdeniz sahil ilçeleri gibi gıda ağırlıklı alışveriş yapabileceğiniz yerlerden biridir. Özellikle yaz dönemi ilçeye giden ziyaretçilerin pazarları bir turlamasını öneririz. Çeşit çeşit ve olabildiğince doğal aynı zamanda da taze ürünler bulabilirsiniz. Direkt olarak üreticisinin toplayıp hemen tezgâha çıkardığı ürünlerin lezzeti ve onları satın almanın keyfini her zaman yaşayamayabilirsiniz. Hele ki İstanbul, Ankara gibi şehirlerden gelmişseniz... Sadece taze meyve ve sebzeler değil, çeşit çeşit taze ya da kurutulmuş otlar, kış için yapılmış salçalar, makarnalar, tarhanalar, reçeller ve marmelatlar da satın alabileceğiniz ürünlerdendir. Yine Dikili’nin sembolü haline gelen “Dalından barış, yağından şifa akan” zeytin ve ürünlerini de almadan dönerseniz sonradan pişman olabilirsiniz. Özellikle gittiğiniz döneme göre bidonlara kurulmuş zeytinler, ya da bulabilirseniz soğuk sıkım zeytinyağları da bulabileceğiniz en güzel ürünlerden olacaktır. Bu tarz ürünleri hem kendiniz tüketmek üzere alabilir hem de eşe dosta hediye olarak götürebilirsiniz.

Ayrıca Dikili Çarşısı’nda bir gezintiye çıkabilir, buradaki tezgâhlara göz atabilirsiniz. Bu çarşıda, tekstil ürünlerinden tutun, takılara ve hatta yöreye özgü özel seramik ürünlere dahi kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sahil Çarşısı hemen her akşam gezintilerinizde uğrayıp giysi, takı, süs eşyası ve yöresel ürünler alabileceğiniz yerlerden biri.

Yolunuz Bademli köyüne düşerse oradan çıkan ve neredeyse tüm Dikili’de bulabileceğiniz koruk şerbetini de satın alıp sevdiklerinize ve evinize götürebilirsiniz. Ayrıca hâlâ köylerde dokunan, el emeği olmanın yanı sıra dokuyan kadınları dokumayı yaparken içerisinde oldukları ruh durumlarını da yansıttıkları halı ve kilimler de yörenin hediyelikleri arasındadır. Yörük kadınlarının kök boya ile renklendirdiği ince yün ipler ile dokudukları halı kilim ve heybeler eşsiz güzelliktedir. Kilimler el emeği olmasının yanında motif ve renkleri ile işleyen kadınların düşlerin, hüzünleri, umutlarını ve daha nice duygularını yansıtıyor olmasıyla da oldukça değerlidir. Yağcıbedir halısı olarak geçen, halı, kilim, heybe gibi ürünlerden bütçeniz ve taşıma durumunuza göre seçeceğiniz herhangi birini de almanızı önerebiliriz.