Google+

Arama formu

Gölbaşı Mutfağı

Gölbaşı Mutfağı

Gölbaşı şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Patalya Lakeside Resort Hotel, Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Patalya Lakeside Resort Hotel, Ulasan Hotel Caravan Camping, Kuyaş Apart Hotel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Patalya Lakeside Resort Hotel, tesislerini incelebilirsiniz.

Gölbaşı otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Gölbaşı otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Ankara’nın bir ilçesi olan Gölbaşı, mutfak olarak Ankara’nın yöresel mutfağıyla büyük benzerlik göstermektedir. Ankara’nın yöresel yemeklerine gelirsek Ankara tava, ilk akla gelen lezzetlerden biridir. İki türlü yapılan bu yemek ya pirinçten ya da arpadan yapılmaktadır. Et olarak kullanılansa ya kaburga eti ya da kuşbaşı et kullanılmaktadır. Ankara simidi de diğer şehirlerde olan simitlerden farklıdır. Daha koyu renk olan simidin yapımında pekmez kullanılmaktadır. Bir diğer yöresel yemekse Öllüğü Kürü. Kavrulan kıymanın erişte üzerine konulmasıyla yapılan yemek yoğurt ile ikram ediliyor. Ana öğün dışında çorba içmek isteyenler için İnceğiz Çorbası denenebilir. Nohut, buğday ve et kullanılarak yapılan çorba kızdırılmış yağ ile servis edilir.

Tatlı olarak da yenebilecek çok güzel lezzetler bulunmaktadır. Şebit tatlısı mutlaka denenmesi gerekmektedir. İncecik açılan hamur kullanılarak yapılan tatlı sac üzerinde pişiriliyor ve şerbete yatırılarak tatlandırılıyor. Şebit aslında yufka anlamına gelmektedir.

Gölbaşı bölgesinde yemek yemek isteyenler bu yemekleri birçok restoranda deneyebilirler. Yerel yemekleri yiyebilecekleri restoranlar arasında Tavacı Recep Usta, Masabaşı Kebapçısı ve Düveroğlu gidilebilecek restoranlar arasındadır. Bunun dışında Mogan Gölü ve Eymir Gölü kenarında piknik yapmak, mangal yakmak oldukça güzel seçeneklerdir. Aynı zamanda Mogan Gölü kenarında birçok restoran bulunmaktadır. Bunlar arasında Çağlar Restoran, Beykoz Gölbaşı ve Köşk Restoran hem manzara hem de lezzet açısından oldukça güzeldir. Ayrıca Mogan Park içinde birçok büfe ve restoran bulunmaktadır. Parkı gezdikten sonra buralarda yemek yenebilir. Aynı zamanda gölün balıkları da denenebilir. Turna balıkları eskiden gölde çok yaygınken, günümüzde nüfusu azalmıştır. Turna balığı azalırken sazan balığı ise artmıştır.

Restoranlara gidilmeden önce arayıp rezervasyon yaptırmanızı, piknik ya da mangal yapmak isteyenler içinse dikkatli olup parkların kullanım talimatlarına uymanızı tavsiye ederiz.


Gölbaşı Turları