Google+

Arama formu

Mersin Gezilecek Yerler

Mersin şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavsiye edilenleri Altın Orfoz Hotel, Forum Otel Mersin, Olbios Marina Resort Hotel, İskele Butik Otel, Grand Ada Hotel, Divan Mersin, Marvel Tree Hotel, Ramada Hotel Mersin. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Grand Altundağ Hotel, Uğur Hotel, Dostlar Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları merak ediyorsanız Ulu Resort Hotel, The Menord Hotel Spa Wellness, Süzer Resort Hotel tesislerini incelebilirsiniz.

Mersin otellerini Tatilsepeti.com üzerinden incelemek için tıklayın.
Mersin otellerini Jolly Tur üzerinden incelemek için tıklayın.

Mersin Gezilecek Yerler


Mersin Turları

Ülkemizin gezilip görülesi şehirleri arasında olan Mersin, görülmesi gereken yerler, müzeler ve katılması gereken etkinlikler açısından oldukça zengindir. Mersin, Akdeniz’in güzelliklerini, lezzetlerini, güneşini sizlere fazlasıyla gösterecektir. Mersin görülecek yerler merkez ve merkez dışı olarak ikiye ayrılabilir. Merkez için 2 gün ve merkez dışı güzellikler için 2 gün ayırmanız yeterli olacaktır.

Mersin Gezilecek Yerler

Mersin’de gezilecek yerler farklı bölgelerde de olduğundan aracınızla gitmeniz zaman kazanmak açısından daha verimli olacaktır. Görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında Cennet Cehennem Çökükleri, Yumuktepe Höyüğü, Adam Kayalar, Mersin Marina, Tarsus Müzesi, Eshab-ı Kehf Mağarası, Kızkalesi, Soli Pompeiopolis Antik Kenti, Mersin Arkeoloji Müzesi, Mamure Kalesi ve Alahan Manastırı gelmektedir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur.

Cennet Cehennem Çökükleri

Cennet Cehennem Çökükleri

Mersin denilince akla gelen ilk yerler arasındadır. Farklı yapısıyla ziyaretçilerin ilgisini çeken Cennet Cehennem Çöküğü, Mersin’in Silifke ilçesinde bulunmaktadır. Oldukça derin olan bu çöküklerin derinliği 70 ve 128 metredir. Mağaraların tavanının çökmesiyle oluşmuştur. Cennet mağarasına inmek hayli kadar kolay iken, Cehennem mağarasına inmek epey zordur. Dağcılık ekipmanlarınız olmadan mağaraya inmeniz mümkün değil. O yüzden Cehennem Mağarası adını almıştır. Mağaranın diplerine indikçe zemin kayganlaşıyor, bu noktada dikkatli olunmalı ve uygun ayakkabı ile gezilmelidir. Mağarada Müze Kart geçerlidir. Cennet Cehennem’e çıkan yolda birçok kahvaltıcı görmeniz mümkün. Kahvaltı, her kafede sunulan serpme kahvaltı türünde değil, yörük kahvaltısı özelliği taşımaktadır. Ekmek yerine bazlama, Yörüklere özel reçeller, biberler kahvaltıyı farklı kılan özelliklerdendir. Mağaralara çıkmadan önce enerji depolamak için manzarası şahane mekânlara uğrayabilirsiniz. Mağaraların olduğu bölgeye giriş ücretlidir, Müze Kart’ınızı kullanarak ücretsiz geçebilmektesiniz.

Yumuktepe Höyüğü

Yumuktepe Höyüğü

Tarihi geçmişi MÖ 7000’li yıllara dayanan Yumuktepe Höyüğü, dünyada tarımın yapıldığı ilk bölgeler arasında yer almaktadır. İlk buğdayın yetiştiği, ilk ekmeğin yapıldığı, ilk mührün kullanıldığı, demir ve bakır dökümün yapıldığı, zeytinin yetiştirildiği önemli bir tarım ve sosyal kenttir Yumuktepe. Tarım araçlarının ve ürünlerinin yanı sıra gün yüzüne çıkarılan saray kalıntıları ile alan dünya turizmine kazandırılmayı hedeflenmektedir. Kent merkezinin 1 kilometre kuzeyinde yer almaktadır ve ulaşımı çok kolay sağlanmaktadır. Alana giriş ücretsizdir. Yumuktepe Höyüğü’nün arkeolojik açıdan büyük önemi vardır. Anadolu’nun tarihine ve kültürüne ışık tutan Yumuktepe Höyüğü, arkeologların yürüttüğü çalışmalar ile hem akademik hem de turistik bir merkez olarak değerlendirilmektedir. Bölgeden çıkan arkeolojik eserler Mersin Müzesi’nde sergilenmektedir.

Adam Kayalar

Adam Kayalar

Mersin’in Erdemli ilçesinde Şeytan Vadisi’nde yer alan Adam Kayalar, MÖ 3. yüzyıl ile MS 3. yüzyıl arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. İsmini üstündeki insan kabartmalarından almıştır. Gizemini hala koruyan Adam Kayalar, 9 niş içerisinde 4 kadın, 11 erkek, iki çocuk, dağ keçisi ve Roma kartalı figürleri barındırıyor. Adam Kayalar, dik bir yamaçta yer almaktadır. Dolayısıyla ayakkabılarınız biraz iyi olması gerekmektedir. Adam Kayalar, Kızkalesi’ne oldukça yakındır. Eğer bu bölgeye giderseniz hem Adam Kayalar’ı hem de Kızkalesi’ni kısa zaman diliminde görmeniz mümkündür.

Mersin Marina

Mersin Marina

Adnan Menderes Bulvarı üzerinde sahil şeridinin merkezinde yer alan Mersin Marina, toplam 1.000 yat bağlama kapasitesine sahiptir. Yat sahiplerinin birçok ihtiyacını cömertçe karşılayan marina, aynı zamanda Mersin halkının popüler buluşma noktaları arasındadır. Marina 2017 yılında Mavi Bayrak ödülü almıştır. Mavi bayrak ise Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın belli kriterlere sahip plaj ve marinalara verdiği ödüldür. Muhteşem manzarası ve her lezzete hitap eden restoranlarıyla gençliğin uğrak mekânıdır. Lüks restoranları, giyim mağazaları ile canlılığını her mevsim korumaktadır. Marina’nın geniş de bir otoparkı vardır. Eğer ki siz de buraya aracınız ile gelmeyi tercih ederseniz aracınızı kolayca park edebilirsiniz. Akşam ise deniz manzaralı restoranlarda canlı müzik eşliğinde yemek yiyebileceğiniz mekânlar bulunmaktadır.

Tarsus Müzesi

Tarsus Müzesi

1966 yılında restorasyonu yapılan Kubat Paşa Medresesi, 1971 yılında müze haline getirilerek ziyarete açılmıştır. Medrese’nin uzun süre ev sahipliği yaptığı Tarsus Müzesi 1998 yılında bugünkü binasına taşınmıştır. Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan müze etnografik ve arkeolojik eserlerin sergilendiği iki büyük salona sahiptir. Çukurova kültürünün önemli bir parçası olan Tarsus ve yöresine ait eserler sergilenmektedir. Müzede bölgede yaşayan halkın sosyal, kültürel, dinsel ve felsefi yaşantılarını bugüne yansıtan müzede Osmanlı dönemine ait savaş eserleri, tüfekler, tabancalar ve kılıçlar da yer almaktadır. Arkeolojik eserler bölümünde Mersin ve bölgesinde bugüne kadar yapılan kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan çeşitli mutfak kapları, mermerler, mozaikler, altın yüzükler ve küpeler gibi eserler yer almaktadır. Müzede ayrıca MÖ 5. yüzyıldan günümüze kadar olan döneme ait sikke koleksiyonu bulunmaktadır. Müze girişi ücretsiz olup, yaz aylarında 09.00-19.00 saatleri arasında, kış aylarında ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilere açıktır.

Eshab-ı Kehf Mağarası

Eshab-ı Kehf Mağarası

Mersin’in Tarsus ilçesine 14 kilometre uzakta bulunan Eshab-ı Kehf Mağarası, Müslüman ve Hristiyanlarca kutsal sayılır. Bir efsaneye göre, Putperestliği reddeden 7 genç arkadaş, Hristiyan dinine mensupturlar. Putperestliği inkârından dolayı dönemin hükümdarının karşısına çıkarılırlar ve putperestliğe dönmeleri emredilir, aksi durumda öldürüleceklerdir. Ölümden kurtulmak için bu mağaraya sığınan 7 arkadaşa, Allah tarafından kendilerine 300 yıl süren uyku verilmiştir. İlk uyanan şehre yemek almak için indiğinde elindeki eski para ile yakalanır ve parayı buldukları yere götürülür. Mağaraya gelenler 7 yavru kuşun tünediği bir yuvadan başka bir şey görmemişlerdir. Bu nedenle burası Yedi Uyurlar Mağarası olarak da adlandırılır.

Kızkalesi

Kızkalesi

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan kale, Mersin’in sıkça ziyaret edilen yerleri arasında yer almaktadır. Mersin’e 60 kilometre uzaklıkta bulunan kalenin ismi bazı yerlerde Deniz Kalesi olarak da geçmektedir. Kalenin üzerinde bulunan kitabede yer alan bilgiye göre 1199 yılında I. Leon tarafından yaptırıldığı bilinen kale, kıyıya 600 metre uzaklıkta küçük bir adacığın üzerine inşa edilmiştir. İstanbul Kız Kulesi ile benzer hikâyeye sahip olan kale, dönemin hükümdarı, güzel kızının geleceğini görmek için bir falcıya fal baktırır. Falcı, hükümdara kızının yılan sokarak öleceğini söylemesi üzerine kral, denizin ortasına bir kale yaptırır ve kızını oraya kapatır. Bir gün kral kızına üzüm yollamak ister ve üzüm sepetinin içine saklanan yılan, prensesi sokarak öldürür. Kale’ye yüzerek ulaşmak da mümkün ve bazı ziyaretçiler yüzerek ulaşmayı tercih ediyorlar. Başka bir ulaşım türü ise deniz bisikletleridir. Saat karşılığı kiralanan bisikletler ile adaya 10-15 dakikada ulaşmanız mümkün. Kızkalesi’ne Müze Kart’ınız ile ücretsiz girebilmektesiniz.

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Soli Pompeiopolis Antik Kenti

Mersin’in Mezitli ilçesinde yer alan Soli Pompeiopolis Antik Kenti, birçok medeniyetin izlerini taşımaktadır. MÖ 8-7. yüzyılda Kıbrıs’tan Anadolu’ya geçen Rodoslu sömürgeciler tarafından kurulduğu kabul edilmektedir. Dönemin önemli liman kentlerinden olan Soli, MÖ 1. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun eline geçti. Komutan Pompei’nin adı dolayısıyla Soli Pompeiopolis olarak anıldı. Bu kent tarihin her döneminde canlılığını korumuştur. Günümüzde Soli Antik Kenti’nin çevresi yerleşim alanları ile dolmuştur. Kentin en çok ilgi çeken yerlerinden biri olmaya başlayan Soli Pompeiopolis, büyüleyici havası ile fotoğraf tutkunlarına ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin Arkeoloji Müzesi

Mersin’in tarihini kapsamlı bir şekilde görmek isteyen ziyaretçilerin uzun vakitler geçirdiği müzedir. Kentin dört bir yanından gelen arkeolojik ve etnografik eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Şehir merkezinde olması ve kolay ulaşıma sahip olması ziyaretçi sayısını oldukça yükseltmektedir. Müzeye gelen ziyaretçiler, giriş katındaki zaman tünelinde tarihî bir yolculuğa çıkacak, kronolojik sergi salonunda uygarlıkların her alanda nasıl gelişip neler yapabildiklerini izleyebileceklerdir. Pazartesi tüm gün, dini bayramların ise birinci günü öğlene kadar kapalı, diğer günlerde mesai saatleri içerisinde ziyarete açıktır.

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi

Yapımı 1.500 yıl öncesine dayanan Mamure Kalesi, Mersin’in Anamur ilçesinde bulunmaktadır. Kale 23.500 kilometrekare alanı kaplamakta ve Türkiye’nin en büyük kaleleri arasında yer almaktadır. Akdeniz kıyısında en iyi korunmuş Orta Çağ kalelerinden biridir ve hâlâ heybetiyle ayakta durmaktadır. Kale, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular, Karamanoğulları ve Osmanlılar gibi birçok uygarlığa tanıklık etmiş ve bu uygarlıkların izlerini taşıyan önemli bir yapıdır. Yapıda ev sahipliği yaptığı tüm milletlerin izlerini taşımaktadır.

Anamurium Antik Kenti

Anamurium Antik Kenti

Mersin’in Anamur ilçesinde bulunan Antik Kent, birçok medeniyete konukseverlik etmiş bir şehirdir. Anadolu’nun en güney noktasında bulunan antik şehir, MÖ 4. yüzyıllarda kurulduğu öngörülmektedir. Anamur ilçesinin de isim kaynağı olan kent, bugün denize girilmeye, piknik yapılmaya olanak sağlayan yerler arasındadır. Kentte birçok yapı bozulmadan varlıklarını sürdürmektedirler. Kent içerisinde su kemerleri, tiyatro, odeon, hamam ve mozaikler ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Alahan Manastırı

Alahan Manastırı

Mersin’in Mut ilçesinde bulunan Alahan Manastırı, Toroslar’ın yamacında, Göksü’ya karşı konuşlanmış ve MS 4. ve 6. yüzyıllar arasında Hristiyanlar tarafından yoğun olarak kullanılan Hac merkezi olduğu düşünülmektedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde bahsettiği Alahan Manastırı için “Ustasının elinden yeni çıkmış gibi duruyor” ifadesi bize, döneminde iyi muhafaza edildiği bilgisini vermektedir. Manastır’a Karaman ilinden de ulaşım mümkündür. Restorasyonu devam eden manastıra ulaşım araçlar ile sağlanırken dağ yollarının tehlikeli olması nedeniyle dikkatli olunmalıdır. Manastırın batı tarafındaki girişinde aralarında Cebrail ve Mikail’in de bulunduğu birkaç melek tasviri dikkat çekmektedir. 2 kilisesi olan Manastır’ın bir kilisesi tahrip olmuş, diğer kilisesi ise hala ayakta ziyaretçilerini beklemektedir. Müze Kart’ınız ile ücretsiz girebilirsiniz.