Donetsk’teki Festivaller

Donetsk yüzyılların verdiği kültür birikimi gereği bir sanat şehridir. Ruslar başta olmak üzere tüm Slav kökenliler yüksek kültürün sanat dallarında yani balede ve klasik müzikte dünyaya öncü oluyorlar. Dolayısıyla Donetsk'te önemli sanat organizasyonları gerçekleşiyor. Üstelik Donetsk'te tüm zorluklara rağmen hala bazı gelenekler korunuyor ve buna göre etkinlikler düzenleniyor. Bazılarını sizin için araştırdık.

Dünya Bale Yıldızları Festivali: Donetsk Devlet Opera ve Balesi'nde gerçeklesen bale festivaline dünyanın her yerinden balet ve balerinler katılıyor. Rus, Ukraynalı, Beyaz Rusyalı, Çek, Kazak, Alman, Bulgar ve Japon bale sanatçıları bir araya geliyorlar dolayısıyla izlemeye doyum olmayacak bir bale festivali ortaya çıkıyor. 22 senedir her sonbaharda Bale Festivali Donetsk'te organize ediliyor.

Donetsk Nalbant Festivali: Bugüne kadar duyduğunuz festivaller arasında en ilginçlerinden biri Donetsk'teki nalbant festivali olabilir. Doğu Ukrayna'ya özgün olan bu etkinlik Donetsk'te bulunan Demir Figürler Parkı’nda gerçekleşir. Nitekim parktaki demirden heykeller de nalbantların eserleridir. Her eylülde Ukrayna'nın dört bir yanından gelen nalbantlar tüm hünerlerini sergilerler. 2 gün süren festivalde amatörlere nalbantlığa başlangıç dersleri de verilir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.