Google+

Arama formu

Lviv Gezilecek Yerler

Lviv şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Comfortable Apartments, Apartments on Valova 25, Huge 4-room Apartment King Danylo Monument. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Apartments on Square Rynok on Theatralna Street, Galytska Korona, Apartment - Shevchenka Street gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Budget Hotel Ekotel, Kava Hostel, Lviv Loft Prison tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Lviv aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.


Lviv Turları

Rynok Square

Rynok Square

UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan Rynok Square şehrin en ünlü meydanıdır. Lviv’in kalbinin attığı meydanı 50 benzersiz mimari yapı çevreler. Bu yapılar şehrin 16-17.yy'a kadar uzanan tarihi dokuyu iliklerinize kadar hissetmenizi sağlar. Meydanın 500 yıllık geçmişi boyunca sürdürdüğü misyon, kentin politika, kültür ve ticaret merkezi olmasıdır. Bunun yanı sıra hemen hemen her yerinde çok sayıda müze yer alır. Rynok adını 14.yy'dan beri koruyan meydan Alman tarzı bir sistemle oluşturulmuştur. Yapılar halka şeklinde biraraya getirilmiştir ve hepsi asimetrik yapıdadır. Yüzyıllar boyunca farklı mimari tarzların etkisinde kalan kent, en son İtalyan ve Avusturalyalı mimarlar tarafından şekillendirilmiştir. Genel olarak kent mimarisi ve tarihi dokusuyla huzur ve barış dolu atmosferi korur.
Meydanın her köşesinde mitolojik heykellerle karşılaşabilirsiniz. Bunlar Neptün, Diana, Amphitria ve Adonis heykelleridir. Meydanın tam ortasında da en üst orta pencereden borazan çalarak halkı selamlayan askerlerin yer aldığı belediye binası bulunmaktadır. Belediye binasının tepesinde seyir terası mevcuttur ve buraya belli bir ücret ödeyerek çıkabilirsiniz. Belediye binasının en tepesinde muhteşem bir Lviv manzarası sizi bekliyor olacak. Rynok Meydanı Çevresindeki cafelerde oturarak da meydanın keyfine varabilirsiniz.
Rynok Meydanı'nın kuşkusuz en önemli yapılarından birisi Latin Katedrali'dir. Eski çağa hakim mimari tarzlar olan barok, gotik mimarilerinin bir karışımı olan bu kilise oldukça güzel, ancak içeride resim çekmek yasaktır. Lubomirski Palace, King John Sobieski Palace, Bandinelli palace ve Black House ise meydandaki görülmesi gereken diğer önemli mimari yapılardır.
 

Opera Binası

Opera Binası

Lviv’de ziyaret edilmesi gereken ilk yerler arasında Opera binası gelir. Burası hemen hemen haftanın her günü mutlaka bale, konser, opera ve ya tiyatroya ev sahipliği yapan Avrupa’nın en iyi opera binalarından biri. Ayrıca cepheleri heykellerle donatılmış ve farklı mimari tarzlara ait yansımaları rahatlıkla ayırt edebileceğiniz Opera Binası’nda dünyaca ünlü oyunlar da sık sık sergileniyor. Buranın ismi aslında Lviv Ulusal Akademik Opera, Bale ve Tiyatro Merkezi. 1900'de inşa ediliyor ancak Lviv'de opera performansları 18.yy'ın sonlarından beri düzenleniyordu.
Bu Opera binasının bir  de ünlü bir hikayesi var. 1895 yılında Lviv’de bir opera binası yapımı için yarışma düzenlenir. En iyi proje sahibi seçilen Zygmunt Gorgolevski adında bir mimar projeyi nehrin üstüne inşa etmeyi planlar ve büyük tepki alır. Bu tepki binanın sağlamlığına dair yaşanan kuşkudan doğar. Bunun üzerine şehirde dedikodular dolaşsa da Opera Binası sağlam temeller üzerine kurulur. Fakat  binanın yapımı biter bitmez mimar Zygmunt Gorogolevski hayatını kaybetmiştir. Ancak üzerinden yüz yıl geçmiş olmasına karşın bina hala sapasağlam duruyor. Binanın iç dekorasyonu ise oldukça çeşitli. Resim, rölyef süsleri, mozaikler, mermer ve altın detaylar oldukça çarpıcı bir atmosfer yaratıyor.
Mutlaka ziyaret edilmesi gereken dünyanın en iyi tiyatro ve opera binasının bu eşsiz güzelliğine şahit olmalısınız. Opera Binası Svobody Caddesi’nde yer alıyor. Seyahatiniz sırasında bir gösteri varsa mutlaka katılmalısınız. Gösteri takvimine Opera Binası'nın oldukça kullanışlı olan web adresinden ulaşabilirsiniz.

Lviv Ermeni Katedrali

Lviv Ermeni Katedrali

Lviv’e  14. yy’da yerleşen Ermeniler burada kendi semtlerini ve yerleşim alanlarını kurduktan sonra, ibadetlerini yapabilmek için de Ermeni Kilisesi’ni inşa etmişlerdir. Yüz elli bine aşkın Ermeni’nin yaşadğı Lviv’de Ermeni Kilisesi'nin önemi hayli büyük. 1363 yılında inşa edilen yapı Lviv'e gitmişken görülmeye değer. Lviv'deki Ermeni toplumunun sembolü olan kilise, 10. yüzyıldan kalma Ani Katedrali örnek alınarak inşa edilmiştir. Lviv’deki en eski yapılardan biri ve aynı zamanda UNESCO’nun ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde yer alır. Lviv’deki Ermeni toplumunun geçmişi Selçukluların Anadolu'ya yerleşmesi dönemine kadar eskiye dayanıyor olsa da, bugün şehirde yaşayanların büyük kısmı göçlerle gelmiş. Burada yaşayanlar çoğunlukla II. Dünya Savaşı’ndan sonra Azerbaycan gibi bölgelerden gelmiş Ermenilerdir. Lviv şehri farklı cemaatlere ayrılmış küçük küçük mahallelerden oluşuyor. Şehrin merkezinde de Rynok Meydanı ve meydanın ortasında belediye binası var. Ermeni mahallesi ise bu merkeze en yakın yerlerden olup Ermeni Sokağı boyunca cemaate ait okul, hastane, tiyatro, matbaa ve kütüphane bulunuyor.

  •  Adres : Virmenska St. / Giriş ücretsiz 

Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı

Lychakiv Mezarlığı, Dünyanın en çok ziyaret edilen adeta bir müzeye dönüşmüş meşhur mezarlıklarından biridir. Buradaki en eski mezar 1675 yılına aittir ve 3000’den fazla mezar taşı bulunur.18. yy’a ait mezarlıkta çok sayıda ünlü sanatçının, bilimadamının, şehrin önde gelen isimlerinin mezarı bulunmaktadır. Girişin ücretli olduğu mezarlıkta 400.000'den fazla kabir olduğu söylenmektedir. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun mezarlıkların şehirlerin dışına çıkartılmasını emretmesi üzerine yapıldığı söyleniyor. Hemen yanında bulunan Musevi mezarlığıyla birleşince, Hristiyan ve Musevilerin ortak mezarlığı haline gelmiş. Şehrin asillerinin, orta ve üst tabakalarının mezarları yer alıyor. Ayrıca yanında 2 ayrı askeri mezarlık da bulunmakta. Lychakiv Mezarlığı oldukça nezih, her tarafı sanat eserleri ve heykellerle dolu muhteşem bgörsellikte bir yer. 25 Grivna giriş ücretinin üzerine fotoğraf çekmekisterseniz de ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. Ziyaretinizi gün batımına getirirseniz, harika kareler yakalayacağınız kesin. Bu tarihi anıt mezarlık Lviv şehir merkezine biraz uzak olsa da görülmeye değer nitelikte.

  • Ulaşım : Tramwaya binerek 10 numaralı ve 2 numaralı tramvaylarla “Shevchenkivskyi Hay” durağında inerek Lychakiv Mezarlığı’na gidebilirsiniz.

Potocki Sarayı

Potocki Sarayı

1880'de Avusturya Başbakanı Alfred Jozef Potocki'nin konutu olarak inşaa edildi. Lviv'deki hiçbir konuta bu saray kadar para harcanmamıştır. Ünlü Fransız mimar Louis Dauvergne tarafından Fransa'daki Hôtel particulier'in imitasyonu olarak yapılmıştır. Sonrasında 1940'ta Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti tarafından saraya el konuldu. 2000'li yıllarda saray Ukrayna Cumhurbaşkanı tarafından devlet konutu olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Şuanda sanat galerisi olarak kullanılan 2 katlı bu bina barok mimarisiyle oldukça ilgi çekicidir. 18.yüzyılın Avrupa Sanat Anlayışının ana tema kabul edildiği sarayda Orta Çağ Avrupasın'dan eserlerin arasında gezinebilirsiniz. Potocki Sarayı‘ın birinci katında 16. yüzyıldan kalma bir Meryem Ana Heykeli bulunur. Ayrıca her yıl Kitap Forumu Potocki Sarayı'nın bahçesinde düzenlenir. 1978 yılının ünlü filmlerinden biri olan “D’Artagnan ve Üç Silahşörler” Potocki Sarayının yanında çekilmiştir. Saray, 2016'da ise Dünya Kadınlar Satranç Turnuvasına ev sahipliği yapmıştır.