Yeni Zelanda’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Yeni Zelanda’da pek çok hediyelik eşya seçeneği ile karşılaşacaksınız. Çok geniş alışveriş merkezlerinin yanı sıra yerel el ürünlerinin satıldığı küçük dükkânlara da bolca rastlayacaksınız. Maori halkının etnik ürünleri Yeni Zelanda’dan alabileceğiniz hediyeler arasında en özel olanları olsa gerek. Bunun yanı sıra ülkeye özgü diyorit taşından ve yarı şeffaf paua kabuğundan yapılan takılar ve minik objeler de oldukça ilginç alternatifler arasındadır.

Maorilerinden de el yapımı ürünlerinde çokça kullandığı diyorit taşından yaptıkları oymalar, yine yerli halka özgü ahşap oyması işler oldukça ilginç hediyeler arasındadır. Sembolik anlamlar taşıyan ve yerli kültürüne has bu ve buna benzer pek çok parça ile karşılaşacaksınız.

Cam sanatının da oldukça popüler olduğu ülkede bilhassa Nelson, Golden Bay ve Coromandel’deki müzelerin hediyelik eşya dükkânlarına bakmayı da ihmal etmeyin. Tüm bunların yanı sıra yünden yapılma halı, kıyafet gibi eşyalar, kuzu yününden yapılan kilimler, deri işlemeler de sevdiklerinize getirebileceğiniz hediye çeşitleri arasındadır. Biraz daha tarzı olan tasarım kıyafetler arzuluyorsanız da ülkenin yerel giyim markaları Karen Walker, Nom*D, World ve Zambesi mağazalarına uğrayabilirsiniz.

Özel Yeni Zelanda tatlarını evinize götürmek isterseniz ise şarap, manuka balı ve avakado yağı mükemmel seçenekler olacaktır. Pazartesi ve cumartesi günleri arasında genellikle sabah saat 09.00’dan akşam en az 17.00’a kadar açık olan dükkânların pek çoğu pazar günleri 10.00 ile 13.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.