Mykonos Şehir İçi Ulaşım

Kiklad Adaları’nın en küçüklerinden biri olan Mykonos’ta ulaşım için yaygın olarak otobüs, taksi ve küçük tekneler kullanılır.

Adanın Mykonos Town isimli merkezinde, şehrin iki farklı bölgesinde birer tane otobüs terminali vardır. Şehrin güneyindeki otobüs terminalinden Platys Gialos, Paraga, Paradise, Ornis ve Agos Ioannis gibi adanın güney bölgesinde yer alan lokasyonlara ve popüler plajlara giden hatlar vardır. Bazı hatlar gece de çalışmaktadır. Şehrin kuzeyindeki otobüs terminalinden ise Ano Mera, Elia, Ponoromos ve Kalafatis bölgelerine otobüsle ulaşılabilir. Otobüs saatleri sezona göre değişiklik gösterdiğinden en doğru bilgi terminallerden alınabilir. Otobüs biletleri sefer öncesinde küçük marketler ve turist merkezindeki otomatlardan veya sefer esnasında bozuk para ile şoförden satın alınabilir. Ada genelinde otobüse biniş tek yön 1,60 euro, Elia ve Kalafatis gibi daha uzak yerler için 1,70 eurodur. Gece çalışan hatlar ise 2 eurodur.

Mykonos küçük olduğundan adadaki taksi sayısı yaklaşık 30’dur. Taksiler, Mykonos Town’daki Manto Meydanı’nda ve limandadırlar. Yoğun sezonda ve akşam saatlerinde taksi bulmak zor olabilir. Şoförler taksimetre kullanmazlar; ancak yazılı bir fiyat tarifesi vardır. Bulunduğunuz yere taksi çağırmak tarifenin üzerinden ekstra ücretlendirilir. Taksilere 22400 ve 23700 telefon numaralarından ulaşılabilir. Ayrıca Aegean Taxi App ile mobil uygulama üzerinden de taksi çağırılabilir.

Tekneler de merkezden plaja kolayca gitmek için yaygın olarak kullanılırlar. Platys Gialos ve Ornos’tan Paranga, Paradise, Super Paradise, Agari ve Elia gibi popüler plajlara gün boyu ulaşım sağlanmaktadır. Biletler 5-7 Euro arası değişmektedir.

Mykonos’u toplu taşımadan bağımsız olarak gezmek de elbette mümkündür. Araba veya ATV kiralayarak adanın diğer taraflarına geçebilir ve daha sakin plajlara ulaşabilirsiniz. Şehir merkezinde farklı şirket seçenekleriyle veya Mykonos Havalimanı’nda araç kiralanabilir.