Altın Rengi Kumlarıyla Türkiye'de Tek: Sedir Adası / Muğla

Sedir Adası'nın kumu, altın rengi olması ve özellikleriyle Türkiye’de tektir. Eminim ki gezgin olan, meraklı olup öğrenmek isteyen, imkânı ve zamanı olanlar, gidişi biraz zahmetli olmasına rağmen adaya ayak basmıştır.

İsmini, adada maalesef artık kalmayan sedir ağaçlarından almış. Türkiye’de benim gördüğüm en güzel kum. Yanına bir de masmavi deniz eklenince, iyi ki gittim diyeceğiniz bir yer.

Adada tiyatro ve tapınakların olduğu tarihsel kalıntılar var. Adaya Marmaris’ten gidiyorsanız, hıza göre yarım saat 1 saat arası önce araba ile Çamlık İskelesi’ne gidilir. Araba park edilir ve teknelerle gidiş-dönüş bilet alınarak Sedir Adası’na ulaşılır. Akyaka’dan da tekneler kalkıyormuş. Ayrıca ada, müze konumunda olduğu için adaya girmek ve yüzmek için müze giriş ücreti ödeniyor. Yüzdükten sonra da görevliler eşliğinde kumları insanlar çalmasın diye duş yerlerinde duş alıp çıkılmasına izin veriliyor. Kumların özelliği düşünülünce mantıklı!

Fotoğraf: www.sediradasi.com

Su harika, koy küçük ve burnun ucu balıklarla dolu. Denizde vakit çok güzel geçiyor. Kumlar gerçekten çok farklı. Resmen parlıyor ve sanki canlı (hareket ediyorlar) gibi. Bu yüzden Sedir Adası, Türkiye için çok özel bir yer.

Eğer giderseniz; akşam dönüş zorunlu olacağından ve çok kalabalık olma ihtimaline karşı erken gidilmesinde fayda var. Şimdiden keyifli bir tur dileğiyle...