Google+

Arama formu

BURDUR’UN ANTİK KENTİ: SAGALASSOS

Bu yazı Gezimanya üyesi serap selçuk tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Sagalassos Antik Kenti'ni kaçımız bilmekteyiz? Yeni yeni ortaya çıkmaya çalışan bu antik kent, Burdur'un Ağlasun ilçesine 7 kilometre uzaklıkta yer alıyor. “Kimler kurmuş, neden tepelerde?” diye sormadan edemiyoruz.

Burdur

Arşivleri karıştırdığımda şehrin ilk izlerinin M.Ö. 1000'de başladığını gösteriyor. Kentin şehirleşmeye geçiş döneminde ise M.Ö. 400. yüzyılda Hititlerin bir kolu olan Luvilerin etkisi altında olduğunu görüyoruz. Sırayla şehir yönetim değiştirerek; Frigler, Lidyalılar, Persler ve arkasından Helenistik Dönem ve Romalılar, Selçuklularla devam etmiş. Her gelen millet, şehre yeni bir anlam kazandırmış.

Burdur-1

Burdur bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

13. yüzyılda Selçuklu Dönemi’nde terk edilip, Ağlasun'a doğru kaymış. 1706 yılına kadar keşfedilmeden kalmış. XIV. Louis'in görevlendirdiği Fransız arkeolog, şehri keşfetme onuruna ermiş. Ancak harabelerin Sagalassos Antik Kenti’ne ait olduğu, 1824'te bir yazıt okunduğunda belirleniyor. Kentte ara ara başlanan kazı çalışmaları sürekliliğini yitiriyor, ta ki 1983 yılında Stephen Mitchell’in idaresinde yeni kazı çalışmaları başlayana kadar. 1990 yılında Marc Waelkens'a, Sagalassos'ta kazı yapma ve kent topraklarında araştırma yürütme izni verilince durum tamamen değişiyor.

Burdur şe Grand Özeren Hotel & Spa, rinde bir çok konaklama seçeneği var. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Salda Lake Hotel, Sagalassos Lodge Spa Hotel, gibi otelleri tercih edebilirsiniz Bir de Tatilsepeti.com'un Burdur aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Burdur-2

Ağırlıklı olarak Belçikalı arkeologların yer aldığı kazı alanında, yerli araştırmacılarla beraber kenti tekrar diriltme çalışmaları devam edilmekte. Sagalassos'a ulaşabilmek için Ağlasun'dan virajlı bir yolu takip etmek gerekiyor. “İnsanlar neden bu dik yamaçlara yerleşmiştir?” diye sormadan edemiyoruz…

Antik çağlarda bunun geçerli nedenleri var:

1. Güvenlik kaygısı

2. Suyun bolluğu

3. Yer katmanlarının geçirgenliği sayesinde, bölgede düzinelerce pınarın olması

4. Yüksek kaliteli seramik kap-kacak ve tuğla yapmaya uygun kilin bulunuşu

5. Metal eşya üretmek için zengin maden yataklarının olması

Saymakla bitmeyecek nedenlerle insanları buraya çekmiş bir yerleşim alanı da diyebiliriz.

Burdur-3

Ağlasun'a baktığımızda “yemyeşil denizde bir cennet” olarak tanımlanabilir. Tarım arazilerinin ve su havzalarının bolluğu, nedenini net bir şekilde açıklamakta.

Burdur-4

Sagalassos, zengin bir medeniyet şehri olmasına rağmen burada kazının geç başlamasının nedenleri ise; denizden uzakta olması, kazı çalışmalarına deniz kenarındaki antik kentlerden başlanması, günümüze kadar değerinin anlaşılamaması şeklinde sayılabilir.

Burdur-5

Kentin sonunu M.S. 6. ve 7. yüzyılda meydana gelen üç olay hazırlamış; ağır bir şekilde yaşanan depremler, veba salgını ve Selçuklular tarafından son kalenin yıkılması. Amfitiyatroya baktığımızda depremin izlerini net bir şekilde görmekteyiz. Ne yaşanırsa yaşansın, kent yeniden canlanmakta.

Burdur-6

Yolunuz bir şekilde Burdur'dan geçerse Sagalassos'a uğramadan geçmeyin!

Alev Demir kullanıcısının resmi
Alev Demir
Cum, 08/15/2014 - 13:46
Efes'e çok benzettim. Çok güzel görünüyor.
serap selçuk kullanıcısının resmi
serap selçuk
Cum, 08/15/2014 - 15:05
Gerçekten Efes'e benziyor. Onun gibi ayaklanabilmesi için birkaç yıl geçmesi ve hummalı çalışmanın devam etmesi gerek. Umarım gerçekleşir.

serap selçuk kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü. 1992 İstanbul Teknik Üniversitesi Nükleer fizik 1993 M armara Üniversitesi Pedagoji ve Formasyon eğitimini tamamladı. 1993 yılından beri eğitim kurumunda öğretmen olarak çalışmakta 2004 Oryantiring Antrenörlüğü Yeni keşiflere...