Kış Kaçamağı: Kars ve Çıldır

Dürüst olmak gerekirse, Kars beni çok şaşırttı. Bazı bölgeler vardır haritada bakarsınız orada bir şey var mı ki hiç duymadım dersiniz. Ama meğer detaylar farklıymış. Kars’ta öyle bir yer. Yaptığım 2 günlük seyahatte bu kadar keyif alacağımı hiç düşünmezdim. Kar üzerinde atların çektiği kızakları veya Eskimo tarzı balık tutan balıkçıları Kars'ta göreceğimi hiç düşünmezdim. 

 

Kars’ta Görülecek Yerler

Ani Harabeleri

Kars Havalimanın’dan 40 km uzaklıkta yıllarca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir bölge. Zamanında 16 tane kapısı olan bir sur içinde yerleşimi bulunan ve ticaret merkezlerinden birisiymiş. Gel zaman git zaman, gerek depremler gerek savaşlar ve yıldırım düşmeleri nedeniyle taş üstünde taş kalmamış desem yeridir. Şu an mevcut durumda 8 kilise 1 camii hala ayakta.

Ani Harabeleri'ne geldiğimde dikkatimi ilk çeken şeylerden birisi yerlerde hep taş olması. Meğer yerde ki her taş, zamanında orada olan medeniyetten bir parçaymış. Ani Harabeleri'nin hemen dibinde yer alan Arpaçay’ın karşı tarafı Ermenistan sınırı. Gözle görebilecek kadar yakın askeri gözlem kulelerini görebilirsiniz. Günümüzde hala bazı dönemlerde ayin yapılan kiliseler var burada. Ani Harabeleri'nin giriş ücreti 8 TL. 
Çıldır Gölü

Kars’a 60 km uzaklıkta yollar nedeniyle 1,5 saat süren bir göl. Gölün bir kısmı Kars diğer kısmı ise Ardahan sınırları içerisinde. Doğu Anadolu’nun en büyük 2. Gölü. Kışları donan tek göl özelliğini taşıyor. Gölün popülerliği son dönemde baya bir arttı. Fotoğrafseverlerin ve doğaseverlerin akınına uğruyor desem yanlış olmaz sanırım. Göl’de cirit oyunları, balık avcılığı ve kızak turu gibi birçok aktivite bulunmakta. Ayrıca şubat aylarında, Çıldır Gölü Festivali ile harika manzara eşliğinde eğlenmek de mümkün. Gölde yetişen sarı balık olarak da bilinen aynalı sazan gerçekten lezzetli. Denemenizi tavsiye ederim. Donmuş Çıldır Gölü’nü izleyebileceğiniz en güzel tarihler ise 15 Ocak- 15 Mart arası.

 

Şehir Merkezi
 

Kars merkezine geldiğinizde iki şey dikkat çekiyor. Taş binalar ve geniş kaldırımlar. Baltık mimarisi etkisini fazlasıyla hissettiriyor. Kars kentindeki Rus mimarisini keşfetmek için, Fethiye Camisi'nden başlayıp Yeniçeri Vadisi'ndeki köprüye uzanan yarım günlük bir yürüyüş turu yeterli aslında. Yapacağınız yürüyüş ile zamanında opera binası, hastane gibi devlet binalarının nasıl güzel yapılar olduğunu hayranlıkla izleyebilirsiniz. Kars Belediyesi eski binası, Eski Rus Konsolosluk binası, Ahmet Muhtar Paşa Konağı gibi bir çok yapı bulunuyor. Ayrıca şu an hala aktif olarak kullanılan Defterdarlık, Sağlık Müdürlüğü, Eski Vali Konağı gibi yapılar da hala Kars’a hizmet vermekte. Benim en çok dikkatimi çeken bina ise, Defterdarlık. Defterdarlık binası 1980 yılında restorasyon geçirmiş.

 
 

Kars'ta Ne Yenir?

Kamer

Kamer aslında kadına şiddeti durdurmak amaçlı kurulmuş bir derneğin restoranı. Kars’ın yöresel lezzetleri Rus böreği priyoşki, Kars mantısı olan hangeli denemenizi tavsiye ederim. Gayet güzel yapıyorlar işlerini. Fiyatlar da uygun. Kişi başı 20 TL civarına doyabilirsiniz.

Kılıçoğlu Restoran

Büyükşehir standartlarında baya keyifli bir ortam. Açık büfe brunch hizmetleri de var.

Hanımeli Lokantası

Kars mutfağını en derinden hissedeceğiniz nokta burası. Hangel, piti, kete gibi birçok lezzeti deneyebilirsiniz. Gafil konak tatlısı ile güzel bir sunumu var.

Atalay’ın Yeri

Çıldır Gölü'nde sarı balık veya aynalı sazan olarak da bilinen bir balık türü var. Aynalı sazan yaklaşık 75-85 cm arası uzunlukta. Kızarttıklarında lokum gibi olan bir balık ve gerçekten Atalay Bey’in mekanı bu işi en iyi yapanlardan birisi. Eşsiz Çıldır manzarasında taze balığı burada deneyin isterim. Fiyatlar gayet uygun.

Ani Köyünde Kenan’ın Yeri

Kars’a geldin kaz yemeden mi döneceksin? Meşhur kazı en iyi burada yiyebilirsiniz. 50 TL civarı porsiyon fiyatı var. Köye geldiğinizde kime sorsanız gösterir Kenan Abi’yi. Kendi evinde eşiyle beraber ikram ediyorlar kazı ve gerçekten köyde kaz yemenin keyfini en iyi burada anlayacaksınız.

Zeliha'nın Yeri

Hediyelik bal veya meşhur Kars kaşarı almak isterseniz. Zeliha Hanım'ı bulun derim. Kime sorsanız gösterir merkezi bir yerde. Uygun fiyata hediyelik ürünleri alabilirsiniz. Vakumlu şekilde temiz iş yapıyorlar. Uçakla seyahat edecekler için sıkıntısız paket imkanı var.
 
Tavsiyeler 

  • Kars’a geldiğiniz zaman mutlaka araç kiralamalısınız.
  • Çok soğuk olacağı için eldiven, mont, içlik gibi ekipmanlarınızı eksik etmemelisiniz.
  • Ortalama 3 gün ayırmaya çalışın buraya.
  • Oteller baya göre uygun fiyatta. Benim tavsiyem Katerina Hotel.
  • Kars'ın yerlisi çok sıcak kanlı. İletişime geçmekten korkmayın.

Fotoğrafların devamı  instagram’da.Instagram  kullanıcı adı : seymen.b

Seymen BOZASLAN

Yazar Hakkında

Seymen BOZASLAN

Büyük şehirlerde küçük güzellikler peşinde koşmanın, hayallerimle geldiğim yerde başka hayaller kurma neşesi içindeyim.  Gözüme çarpanları hemen karalamayı, açtığım haritadan yeni güzergahlar belir