Google+

Arama formu

KIZILDENİZ'DE DALIŞ SAFARİSİ

Kızıldeniz... Yıllarca derinliklerinde kaybolduğumu hayal ettiğim, sonsuzluğunun içinde neler keşfedebileceğimi düşündükçe heyecana kapıldığım ve nihayetinde dalışa başlama kararını bana verdiren büyülü sular.

Marsa Alam

Yeterli dalış tecrübesi kazandıktan sonra Kızıldeniz'in en zengin yerlerini barındıran, Mısır'ın güneyinde, Sudan sınırına yakın St John's Resifleri'ndeki dalış safarisine gitmek ise hayallerimin gerçekleştiği anlar oldu. Sabah 6.00'da başladığımız ve her gün gece dalışı dahil 4 dalış yaparak noktaladığımız safari, kuşkusuz ki biraz yorucu olmanın yanı sıra oldukça da eğlenceliydi.

Marsa Alam-1

Marsa Alam bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Marsa Alam-2

Dalış safarisine gitmenin, dalgıçların yanında dalıcı olmayanların da oldukça ilgisini çektiğini parantez içinde burada belirtmeliyim. Çünkü bir dalış safarisinde şnorkel yaparken bile yunuslarla kucaklaşmak ve mercan resiflerini su yüzeyinden de olsa gözlemlemek mümkün :-) .

Marsa Alam-3

Marsa Alam şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Diving Station - Reef Villa, Ambassador House Marsa Alam, Deep Ashri. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Moon Resort Marsa Alam, Ecolodge Bedouin Valley Camp and Diving Center, Apartment in Sentido Oriental Coast gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Almasa Studios, Red sea hotel, Moon Resort Marsa Alam tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Marsa Alam aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Marsa Alam-4

Dalışlarda hep karşıma çıkan, bana göre Kızıldeniz'in en sevimli balıklarından da bahsetmeden edemeyeceğim. Türkiye'de maalesef hiç göremediğimiz, anemon içinde yaşayan anemon balıkları (ya da diğer adıyla palyaço balıkları), yani "Nemo"lar, Kızıldeniz'de sanki her köşe başında bizi bekliyorlar :-) .

Marsa Alam-5

Marsa Alam-6
Tabii safarinin en çok anlatılmayı hak eden dalışı da Elphinstone Resifi'nde yaptığımız, birazcık da dalgalarla boğuştuğumuz için komando dalışına dönen dalış oldu. Çılgın dalgalar ve akıntılı suların 80 metrelere indiği yerde, dalar dalmaz bizi karşılayan longimanus köpekbalığı, dalışın heyecanını şüphesiz ki oldukça artırdı. 30 metrelerdeki dalışımızda, bizi biraz yukarımızdan izleyen ve "buranın efendisi benim" dercesine salına salına gezen köpekbalığı, dalış boyunca bize yakışıklı yüzünü gösterdi :-) .

Marsa Alam-7

Marsa Alam-8

Denizlerin sonsuz derinliğinde keşfedecek çok şey var. O nedenle derim ki bir an önce sualtının büyülü dünyasını keşfe başlayın ve siz de bu sayede her dalışınızda yeni bir canlı türüyle tanışın.

Marsa Alam-9

Marsa Alam-10

Yazı: Yaprak Gürdal www.kucukdunya.com
Sualtı fotoğrafları: Tacettin Sağlar


Yazar Hakkında

Yaprak Gurdal

Sürekli gezip keşfetmekten keyif alan, değişik coğrafyalarda değişik kültürleri ve insanları tanımaktan mutlu olan bir gezginim. Tarihi, doğal güzellikleri ve de su altını keşfederek hayatımı daha anlamlı kılıyorum. Yazılarımı https://kucukdunya.com/ 'dan takip edebilirsiniz...