Kuala Lumpur'da Üç Gün - I

Kuala Lumpur, Uzakdoğu'nun en güzel ve temiz şehirlerinden. Birçok Uzakdoğu şehrinde görülen pislik ve kargaşaya bu şehirde çok fazla rastlanmıyor. Metro ve trenler şehrin birçok noktasına ulaşıyor. Kupon taksiler ile ulaşım ise gayet ucuz. Dolayısıyla KL’da şehir içi ulaşım genel olarak gayet kolay ve ucuz. Görülecek yerler genelde birbirine yakın noktalarda toplandığı ve bu noktalar arasındaki ulaşım kolay olduğu için, KL üç günde rahatlıkla en önemli yerleri görülebilecek-gezilebilecek bir şehir.

KL'da gece (Google Images)

KL’da birçok noktaya metro ile ulaşılabiliyor. Fakat eğer birbirine yakın iki nokta arasında yürümek istemiyorsanız ve metro ile de ulaşım mümkün değil ise taksiye binmekten çekinmeyin. KL’da taksiler çok ucuz. Gideceğiniz mesafeye göre ayarlanan fiks ücreti önceden ödeyip bindiğiniz kupon taksiler çok yaygın. Bu taksiler sarı ve kırmızı renklerde. Birçoğu otellere ait olan lacivert taksiler çok daha pahalı. Çok önemli turistik mekanların çıkışlarında kupon taksilerin kuponlarını satan açık ofisler görebilirsiniz. Eğer kupon taksi kuponu alacak bir yer bulamazsanız yol üstünden geçen kırmızı ya da sarı renklerdeki taksilerle biraz pazarlık yapmanız gerekebilir.

Şehri 3 günde gezmek isteyenler için ya da gezilecek-görülecek mekanlardan birbirlerine yakın olanları gruplandırarak şehir gezisini kolaylaştırmak isteyenler için KL’u şu şekilde üçe ayrılabiliriz.

1. gün: Kuş Parkı - Orkide Parkı - Kelebek parkı - Milli Müze (National-Negara) - İslami Sanatlar Müzesi (Islamic Arts Museum)

İlk güne KL’un meşhur kuş parkıyla başlayabilirsiniz. Bu park birbirinden ilginç binlerce kuş görebileceğiniz güne mutlu ve zinde başlamak için ideal bir nokta. Metro ile KL Sentral durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşle ya da çok kısa bir taksi yolculuğu ile ulaşılabilir. KL Sentral durağından geçen 115 no'lu otobüsle de gidebiliyorsunuz. Central Market durağı olan Pasar Seni’de indikten sonra yolun karşı tarafına geçip yürüyerek de gitmek mümkün.


KL Kuş Parkı


 KL Kuş Parkı

Bu parkta çoğunluğu Malezya’da görülen, çok az bir kısmı ise yurtdışından getirilen 3000’in üzerinde kuş türü var. En çok görülen ise adımbaşı karşınıza çıkacak olan tavuskuşu.


KL Kuş Parkı

Park sabah 9’da açılıyor, giriş 48 Ringgit (32 TL). Girişte verilen harita ile hiçbir noktayı ve kuş türünü kaçırmadan gezebilirsiniz. Bu park, çocuksuzsanız ve çok fazla oyalanmadan gezerseniz en fazla 1,5 saatinizi alıyor. Çıkışta parkın içinde yer alan ve şehrin görülmesi gereken kafe-restoranlarından biri olarak geçen Hornbill Restaurant’da bir şeyler atıştırabilirsiniz. Restoran dekorasyon olarak çok hoş ve çekici olmasa da balkonunda binlerce kuşun sesini dinleyerek bir şeyler yiyip içmek çok keyifli. Sabah kahvaltınızı burada yaparak güne başlayabilirsiniz!

Menüden oraya özgün ve hoş bir tat olan Sirap Bandung & Cincau’yu önerebilirim. Çocuklar ve büyükler için hem farklı hem de çok lezzetli bir içecek.


Sirap Bandung & Cincau

Ayrıca bu bölgeden İslami Sanatlar Müzesi'ne geçene kadar çok fazla kafe ve restorana rastlayamayacağınız için kahvaltı ya da öğle yemeklerini burada almayı da tercih edebilirsiniz.

Kuş parkından çıktıktan sonra 10 adımda yolun karşısına geçerseniz yine ünlü bir KL parkı olan Orkide Parkı'na geçmiş olursunuz. Burası ününü hak edecek kadar büyük ve büyüleyici bir park olmasa da görmekte fayda var. Giriş ücretsiz.

Kuş Parkı'nın çıkışında ise kupon taksiye binmek için açık ofisler var. Eğer Orkide Parkı’na girmeden direkt Kelebek Parkı’na gitmek isterseniz ya sağ tarafa giden yolda 15-20 dakika yürümeniz gerekiyor ya da bu taksilere binmeniz. Bu kapıdan Kelebek Parkı'na kupon taksi 8 Ringgit (5,5 TL).

Orkide Parkı içinden alt kapıya doğru yapacağınız 10 dakikalık bir yürüyüş ile de Kelebek Parkı’na gidebilirsiniz. Orkide Parkı’nın alt kapısından çıkıp önünüze çıkan yolda sağa ve sola sapmadan 5-10 dakika ilerlerseniz yolun sağında KL ziyaretinizde hiçbir şekilde kaçırmamanız gereken Kelebek Parkı’na varmış olursunuz.

 
KL Kelebek Parkı

KL Kelebek Parkı, dünyadaki en büyük kelebek parkı. KL ziyaretinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.


KL Kelebek Parkı

5000’in üzerinde canlı kelebeğe ev sahipliği yaptığı gibi, müzesinde de dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen, muhteşem renk ve şekillerde yüzlerce kelebek sergileniyor. Park içerisinde ayrıca müzeye yakın bir bölümde canlı Japon balıkları, böcek ve kaplumbağa türlerini de görebilirsiniz. Giriş 20 Ringgit (13 TL).


KL Kelebek Parkı


KL Kelebek Parkı


KL Kelebek Parkı - Dünyadaki Kelebek Türlerinden Örnekler


KL Kelebek Parkı - Dünyadaki Örümcek Türlerinden Örnekler


Parkın hediyelik eşya dükkanında bulabileceklerinizden bazıları

Bu parkın çıkışından bir taksi ile hemen Milli Müze (National Museum) ve İslami Sanatlar Müzesi'ne geçerek onları da ziyaret etmenizi öneririm. Park çıkışında bekleyen taksiler için kupon alabileceğiniz bir ofis bulunmadığı için pazarlık yapmanız gerekiyor. 10-15 Ringgit’e ya da daha azına anlaşmanız mümkün. Kelebek Parkı çıkışında bekleyen taksiler genelde parktan çıkan turistleri avlamaya çalıştıkları için çok yüksek fiyattan pazarlık edebiliyorlar. Yoldan geçen bir taksiyi çevirirseniz daha rahat ve ucuza gitmeniz mümkün.


KL İslami Sanatlar Müzesi


KL İslami Sanatlar Müzesi

 
KL İslami Sanatlar Müzesi

İslami Sanatlar Müzesi iki kattan oluşan küçük bir müze. Yarım saatte ya da 1 saatte bitirip Milli Müze’ye geçebilirsiniz. Eğer bir şeyler yemek-içmek isterseniz müzenin oldukça büyük bir kafe restoranı mevcut. Bu Cafe-Restaurant, Trip Advisor tarafından da önerilen bir mekân. Bu müzeden kısa bir taksi yolculuğu ile ya da yürüyerek Milli Müze'ye ulaşmak mümkün.


KL Milli Müze (National Museum - Muzium Negara)

National Müzesi (Muzium Negara) KL’da ilk ve en önce görülmesi gereken müzelerden.


KL Milli Müze - İslamiyete Geçişin Anlatıldığı Görsel

KL Milli Müze, tarih içerisinde Malezya’nın bağımsızlığına giden yolu ve bağımsızlığına kavuştuktan sonraki hayatını öğrenebileceğiniz, hatta birçok bayram ve özel günlerinin nasıl ve neden kutlandığına dair bilgi edinebileceğiniz renkli ve sıkıcı olmayan bir müze.


KL Milli Müze - Ramazan Bayramı Kutlamalarının Anlatıldığı Görsel

Toplamda 4 büyük galeriden oluşuyor. Bilet alırken size verilen haritayı takip etmeye çalışın. Giriş 5 Ringgit (3 TL), bayramların ilk günü hariç her gün 09.00-18.00 saatleri arası açık.

KL Milli Müze - Pangkor Anlaşması'nın Görseli