Küba ile İlgili Kısa Bilgiler

 • Para birimi CUC (kuk diye okunuyor ). 1cuc=1euro

 • Kendi kullandıkları para birimi=  Peso Bunu sadece kendileri kullanıyor. Bu para birimi sadece devletin desteklediği yerlerde geçiyor. Cuc ise sadece turistler tarafından kullanılıyor. Fiyatları devlet belirliyor.

 • Unesco araştırmasına göre Dünya üzerinde en çok görülmek istenen ülke.

 • 60 bin tane en yenisi 1959 model olmak üzere Amerikan arabası var. Tamirci yok . Babadan oğula öğreniliyor.

 • Turistler için şehir içinde en kısa mesafe 5 cuc en uzun mesafe 10 cuc.

 • Taksilerin %95’i devletin. Şoförler memur olarak çalışıyor. Taksilerin benzinleri de devletten.

 • Halkın %95 kendi evinde oturuyor. Kalabalık aile olarak. % 5’i kiracı. Ev sahipleri devlet. Aile kazancının %5’ ini devlete kira olarak veriyor.

 • Spora çok önem veriliyor. Beyzbol çok önemli.

 • Derisinin renginden dolayı ırkçılık yapılmayan tek ülke ( 1959’dan beri ).
 • Latin Amerika’nın ilk treni Kuba’da yapılmış. Fakat insanları taşımak  için değil şeker kamışı taşımak için yapılmış. Şimdi ise tren taşımacılığı gelişmiş değil.
 • Cep telefonları 2010 yılında halka izin verildi.Ama çoğu kimsede yok.Çünkü çok pahalı.İnternet daha yeni yeni biliniyor.
 • 2000 yılında devlet enerji açığını önlemek için bütün ev ve işyerlerindeki ampulleri ücretsiz olarak değiştirmiş. Turistler için kullanılan otellerde böyle bir kısıtlama yok . Ama otellerin pencereleri koyu renk camlı olduğu için dışarıdan  hiçbir şekilde dikkat çekmiyor. Bu uygulama yüzden akşamları sokaklar çok karanlık.

 • Kral palmiyesi ülkenin sembol ağacıdır.
 • Benzinin litresi 1,3 cuc.
 • Dünyanın en büyük resmi Kuba’da (196m ). Bu resmi Fidel Castro’nun arkadaşı ve ünlü ressam Frida Cahlo’nun kocası yapmış.

 • Küba’da şeker bakanlığı bulunmakta.
 • Kuba’nın nüfusu 11 milyon.
 • Kölelerin en yoğun getirildiği ülke Kuba’dır. Çünkü şeker kamışı ve tütün burada çok yoğun bir şekilde üretiliyormuş. Hala da öyle.
 • Türkleri çok seviyorlar.
 • Havana’da deniz kenarında bir parkta Atatürk büstü var.
 • Büyükelçimiz bir kadın.
 • Kuba’ da iki çeşit araç plakası var.Sarı renkli plaka şahıs plakası ve eski araçlarda kullanılmakta. Kavuniçi (kırmızımsı ) plaka ise turistlerin kiraladığı araçlar için kullanılmakta.
 • 3 tip güvenlik görevlisi bulunuyor. 1. Polis 2. Asker 3. Devrim koruma komiteleri. Bunlar gönüllü,normal işleri var ve siviller.Yani kısaca  milleti devlete ispiyonluyorlar.

 • Kuba’nın dış borcu yok. Borsası yok. Bankası yok.

 • Burada insan ömrü ortalama 77 yıl.
 • 2 yıl zorunlu askerlik var. Kadınlar gönüllü askerlik yapabiliyorlar.
 • Enerji sıkıntısından dolayı devlet elektriği farklı fiyatlandırıyor. Bir sınır var bu sınır aşılınca zamlı tarifeden ücretlendiriliyor.
 • Anayasada devletin dini diye bir madde bulunmuyor. Dinin uygulanmasına karışılmıyor.Şu anda Kuba’da çok fazla inanan yok.
 • Kuba toprakları bir uçtan bir uca 1300 km 110 bin km 2 yüzölçümüne sahip.
 • Sokaklarda reklam panosu yok. Sadece devrimle ilgili sloganlar var.O da çok az.
 • Çiftçiler tarlalarını satamıyor.Babadan oğula geçiyor.
 • Kuba’da yürürlükte olan anayasa 1976 yılında yapılmış.

 • Dünyada kendine özgü en çok kokteyl yapılan ülke Kuba.
 • 1959 yılından sonra Kuba’da işlenen cinayet sayısı 1000 geçmiyor.
 • En ünlü içecekleri Pina Colada ve Mojito.

 • 15- Kasım 2011 yılına kadar vatandaşlar ev ve arabalarını satamıyorlarmış. Bu tarihten sonra satışlar serbest bırakılmış. Fakat devlet bu satışlara sert  bir madde koymuş. Şöyle ki; “sattığınız evi sizden alan kişi evi 20 yıl bir başkasına satamaz”. Burada  amaç rant yaratmamakmış.
 • ABD’de yaşayan Kubalılar Kuba’ya 3 yılda bir gelebiliyorlardı. Çünkü Kuba’ya sıkı bir Amerikan ambargosu var. Fakat Obama geldikten sonra yılda 1 kez Kuba’ ya  gitmeye izin verildi.
 • Amerika’nın izni olmadan hiçbir ülke Kuba ile alış veriş yapamıyor.

 • Kuba komünist rejimle yönetiliyor. Devlet arada sırada kapıları açıp gitmek isteyenlerin gitmesine izin veriyor. İlk defa kapılar 1970 lerde açılmış. En büyük dalya 1980'lerde yaşamış. 200 bin kişi ülkeyi terk etmiş. Fakat devlet araç vermemiş .  Miami’den teknelerle akrabalar gelmiş ve gitmek isteyen akrabalarını götürmüşler.Akrabası olamayanlar derme çatme teknelerle gitmişler. Fakat bazıları açık denizde köpek balıklarına yem olmuşlar.
 • Kuba’da denizde gezmek veya balık avlamak için bile olsa deniz taşıtı yok.Ancak devletin kontrolünde (Turistler için) deniz aracı var onlar da ortalarda görünmüyor.

SAĞLIK

Amerikan ambargosundan sonra en büyük darbeyi ilaçta yemişler. İlaç üretimi çok önemliymiş. Mecbur kalınca da bu konuda çok başarılı olmuşlar. Şöyle ki; Dünya’nın en iyi tansiyon düşürücü ilacı burada üretiliyor. Sedef hastaları tedavi için Dünya’nın her yerinden buraya geliyorlar.Tıp eğitimi çok başarılı.Kuba devleti yetiştirdiği doktorları çalışmaları için Dünya’nın her yerine gönderiyor.Herkes bedava sağlık hizmetlerinden faydalanıyor.Ayrıca sağlıkta yalnız kendilerine değil, bütün Latin Amerika’da ihtiyacı olan ülkelere yardım ediyorlar.

Geçtiğimiz yıllarda şöyle bir uygulamaya imza atmışlar: Latin Amerika’nın en yoksul olan ülkelerinden Bolivya’da sağlık yardımına ihtiyaç duyan 1 milyon insan tespit ediliyor. Venezüella giderleri karşılıyor, Küba ise doktor gönderiyor. Bu yardımlaşma ile Bolivya’da insanlar hayatlarında ilk defa doktor görüyor ve modern sağlık hizmetlerinden faydalanıyor. Ve bu olay Dünya’da yapılan en büyük insani tarama  olarak tarihe geçmiş. Bu olay Latin Amerika ülkeleri arasındaki ilk büyük dayanışma ve Amerika’yı çok rahatsız ediyor.

EĞİTİM

-Devlet 12 yaşına kadar ücretsiz öğle yemeği ve lise bitene kadar 2 şer takım olmak üzere ücretsiz okul kıyafeti veriyor.-7 yaşına gelen öğrenciler komünizme bağlı kalacağına dair yemin ediyor. Yemin eden çocukların okul kıyafetlerinde boyunlarında kırmızı fular oluyor.
-Kuba genelinde 4 öğrenciden az okul sayısı 200’ e yakın. Ulaşım sorunundan dolayı taşımalı eğitim yapılamıyor. Benimsedikleri slogan “Öğrenci okula gidemezse okul öğrenciye gelir”
-Okuldaki puan durumuna göre üniversiteye gidebiliyorlar. Üniversite sınavı yok. Yönlendirme var. Meslek lisesine giden üniversiteye gidemiyor.

-Devrimden önce 15bin olan kadın nüfusundan sadece 17 tanesi okuma yazma biliyormuş. Çünkü Batista “ne yapacaklar okuma yazma öğrenipte? nasıl olsa onlar  Amerikalılarla gece alemlerine gidecekler” diyormuş.
-Kuba’da lise eğitimi %100, üniversite eğitimi ise %15 oranında.
-Kuba 2000 li yılların başlarında eğitim alanında da Latin Amerika ülkeleri ile ortak bir dayanışma sergilemiş. Yine Bolivya’da %30 olan okuma yazma oranını bu dayanışma sayesinde % 60’a çıkarmışlar. Burada Kubalılar’ın sloganı “Biliyorsan öğret, bilmiyorsan öğren”Bolivyalılar’ın sloganı ise “ Evet yapabilirim” miş.

KUBA’YA GİTMEYİ DÜŞÜNENLER İÇİN ÖNEMLİ NOT

Giderken mutlaka çocuklar için özellikle kurşun kalem ve defter götürün. Çünkü defter bittiğinde silerek tekrar kullanıyorlar. Burada kağıt sıkıntısı hat safhada bu yüzden kağıt çok önemli. Büyükler için (özellikle kadınlar): Sabun, şampuan çok önemli.Bizim burada beğenmediğimiz sabunlar orada nasıl kıymetli bir bilseniz. Var ama çok pahalı, kimse alamıyor. Ayrıca kozmetik ürünlerden başta ruj olmak üzere taşıyabildiğiniz kadar götürebilirsiniz. Ve bunları verdiğinizde o minnet dolu bakışları yok mu. İnsanın yüreğini bin parçaya bölüyor.

TURİZM

Otellerde:
1997 yılında turizme açılmaya karar vermişler.İki tip otel işletmesi var. Birincisi; otelin tamamı devletin ve buradaki personel memur olarak çalışıyor. İkincisi; otelin %51’i devletin %49’u İspanyolların. Zaten buradaki devlet haricindeki otellerin tamamını İspanyollar işletiyor. Devlet işe başlarken İspanyollarla  anlaşma yapıyor.   Şöyle ki;
-Üst yönetim haricinde ( müdür gibi ) personelin tümü Kuba’lı olacak. Maaşlar İspanya’daki karşıtlarına göre olacak ve devlete ödenecek. Devlet Kuba’da eşdeğer mesleklere ödediği parayı personele kendi ödeyecek. Böylece aradaki fark devlete kalıyor ve eşdeğer meslekte çalışanlar arasındaki fark da açılmamış oluyor.
-Otelin  ihtiyacı olan ürün eğer Kuba’da varsa  buradan temin edilecek.Olmadığı takdirde dışarıdan getirilebilecek.

Transfer hizmetlerinde:Transfer hizmetleri, rehber hizmetleri gibi gibi işleri devlet düzenliyor. Devlet her hizmet için kooperatif benzeri bir kuruluş oluşturmuş. Örneğin Kuba’ya gelecek olan turlar ilk önce devlete ne zaman geleceklerini bildiriyor. Ayrıca gezide yapılacak her şey bildiriliyor. Devlet ise her iş için araç ve personel sağlıyor. Örneğin transfer için otobüs veriyor. Otobüs devletin. Son derece modern ve yeni. Şoför  devlet memuru, görevlendirilen rehber devlet memuru.Restoranlar da devletin malı ve orada çalışan personelde devlet memuru.

Yılda 2 milyon turist geliyor ve 2 milyar Dolar turizm geliri var. Toplam gelir ise 20 milyar Dolar.

PURO

Bir puro, tohumunun atılmasından dumanının çıkışına kadar 136 işlemden geçiriliyor. İyi bir çalışan günde 100-120 puro sarabiliyor. Hani söylenen şehir efsanesindeki gibi kadınlar bacağına puro muro sarmıyor.

Puro fabrikalarında arka arkaya dizilmiş okul sırası gibi masalarda kadın  ve erkek çalışanlar tarafından sarılıyor. Puro fabrikalarının en büyük özellikleri ise usta başıları işçilere mesai bitimine kadar  kitap ve gazete okuyor. İnsanlar burada bile eğitiliyorlar. Her işçinin günde 1 puro alma hakkı var. İsteyen içer isteyen satar. Devlet izin veriyor.

ULAŞIM

Şehirler arası yolculuk çok zor. Bir şehre gitmek için şehrin giriş çıkışlarında bekliyorlar. Ayrıca buralarda sari giysili görevliler ellerinde kağıt kalem kimin nereye gideceğini not ediyor.Ve kişinin gideceği yöne hangi araç gidiyorsa onu durdurup kişiyi bindiriyor.  Bu araç otomobil, kamyon, at arabası vs. olabilir. Şehirler arası otobüs  halk için çok pahalı. Kuba’da çok az araç ve benzin var. Kendi çıkardığı petrol yetmiyor. Petrolün bir kısmını Venezüella gönderiyor.

MİMARİ

İslamiyet ezgileri taşıyan İspanyol  tarzı ve çeşni olarak adanın hep sıcak mevsimde olmasından dolayı kendine özgü ada tarzı ile karıştırılmış özel, güzel, cezbedici, çekici bir koloniyel mimari.

SİBEL AKINCI

Yazar Hakkında

SİBEL AKINCI

Ben Sibel Akıncı; bir zamanlar ev hanımı bir anne ile astsubay bir babanın  üç kız çocuğunun ortancası olarak Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde doğmuşum… Yıl 21 Aralık 1959… Bu arada ben dünyaya gelmek ü