Kuzey Hindistan - 1: Agra Kalesi

Kuzey Hindistan gezimize başlamak üzere için Delhi’ye uçuyor ve doğruca Agra kentine,  ülkenin en çok turist çeken ve ziyaret edilen noktalarından biri olan Agra Kalesi gezmeye gidiyoruz. Yolumuz uzun, ancak UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan bir yer daha görecek olmanın heyecanı ile sohbet ederek, şarkılar söyleyerek keyifle yol alıyoruz. Hindistan'ın bu tarihi kalesi, Agra kentinde, 17.yüzyılın başlarına kadar Babür İmparatorluğunun başkenti ve İmparatorlarının ana yerleşim yeri olmuş. Agra’nın Babür başkenti olduğu dönemde Babür imparatoru Ekber tarafından 16. yüzyıl kurulmuş, askeri üs ve kraliyet ailesinin yaşam yeri olarak hizmet vermiş. 

Kentin simgesi olan Agra Kalesi kırmızı, kızıl kumtaşı kalesi kızıl ile pembemsi taşlar kullanılmış olması nedeniyle “Kızıl Kale” ve “Agra Fort” olarak da anılmakta.

Yamuna Nehri üzerinde yer alan kale Babür İmparatorluğu mimarisinin ince zevkini yansıtmakla birlikte Hint ve Moğol mimarilerinden de izler taşımakta.

Detaylar geleneksel Hindu (Timur tarzı mimari özellikler) ve Moğol izlerini, batı yönündeki ana giriş olan Delhi Kapısı ile Güney Kapısı da harika bir dekorasyon sergiliyor.

Etrafı hendekle çevrili bu muazzam kale 2,5 km. uzunluğu, 21 metre yüksekliği ile kentin hemen her yerinden görülüyor. Hatta Taç Mahal’den baktığınızda kaleyi, kaleden baktığınızda da Tac Mahal’i görebiliyorsunuz.

Delhi’den de geçen kutsal Yamuna nehrinin ötesinde silüet halindeki görüntüler fotoğraflarınıza çok hoş kareler verecek. 

Surlar içindeki birçok yapı daha sonra Babür imparatorları, özellikle de Şah Cihan tarafından eklenmiş ve birçok yapıdan oluşan Red Fort kompleksi, şehir içinde bir şehir olmuş. Kaledeki önemli,  birbirinden ihtişamlı ve en etkileyici bölümler… Akbar’ın oğlu Cihangir için, henüz doğmadan inşa ettirdiği özel bir saray olarak, kompleksin en büyük konutu, Cihangir Sarayı (Jahangiri Mahal) yer almakta. 

Şah Cihan tarafından yaptırılan İnci Camii’nin (Moti Mescid) tamamı beyaz mermerden yapılmış ve kusursuz bir orana sahip.

Her biri 12 m. ila 7 metre olan iki odanın kemerleri, tavanları ve duvarların üzerindeki geometrik ve bitki şekillerin, ayna ve altın ile, stüko rölyeflerin ayna ile kaplanmış olması nedeniyle “Aynalı Saray” adıyla da anılan görkemli saray “Palace of Mirror - Shish Mahal” göz kamaştırıyor.

Gece mumlarla aydınlatıldığında görülmeye değer müthiş bir görüntü ortaya çıkıyor. 17.yüzyılda Khas Mahal’in lüks banyosu olarak inşa edilmiş, sanat ve işçilik harikası ile ihtişamın birleşmiş hali. El emeği ve ince işçilikler çok tahrip olmuş olsa da yer yer müthiş güzellikler bulacaksınız, detayları kaçırmayın.

Şah Cihan’ın özel bölümü, saraylı ve devlet misafirlerini kabul ederek ağırladığı Özel Seyirciler Salonu (Diwan-i-Khas – Khas Mahal). İmparatorun özel sarayının zarif mermer duvarları, bir zamanlar değerli taşların tasvir ettiği çiçeklerle bezenmiş. Ünlü Tavuskuşu Tahtı (Peacock Throne) Delhi'ye götürülmeden önce bu salonda imiş.

Bu salonun hemen yanında bulunan ve Şah Cihan’ın kendi için babası tarafından daha doğmadan önce başlatılan ve kendisinin tamamladığı bu sarayında, çok sevdiği eşi Mümtaz Mahal için, beyaz mermerden yaptırdığı, üzeri değerli taşlarla işlenmiş tamamen mermerden muhteşem bir kule, Oktagonal Kule-Burç (Musamman Tower) ise dilden dile anlatılan hüzünlü hikayesi ile anılıyor..

Moğol imparatoru Ekber’in yıllarca erkek çocuğu olmaz, bir gün bir evladın olacağı haberini alır ve doğmamış çocuğu için bir Saray yaptırmaya karar verir. Bebek Cihangir, daha doğmadan kendisi için yapımı başlayan bu sarayı, Şah Cihan adıyla ve bir hükümdar olarak kendi tamamlar. Evet, ünlü Şah Cihan’dır bu bebek, çok sevdiği eşinin ölümünden sonra dünyanın en güzel ve ünlü anıt mezarı Taç Mahal’i inşa ettiren hükümdar. Ancak, nereden bilecekti ki oğlu Alemgir, gücü eline geçirmek için babasını devirip bu kuleye hapsedecek. Talihsiz Şah Cihan 1666 yılında ölene dek, yedi yıl boyunca karısı için yaptırdığı anıt mezar Taç Mahal’i ancak bu kulenin pencereleri arasından görebilmiş. 

Yapılar arasındaki yemyeşil, renk renk çiçekler içindeki geniş meydanlar, yapıların ihtişamı, kemerli, tonozlu geçişler ve elbette uzaktan Tac Mahal’in görüntüsü ile etkileyici ve müthiş bir kale, muazzam bir saray. Mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Yarın, bu muazzam kalenin pencerelerinden silüet halinde gördüğümüz, aşkın sembolü Tac Mahal’de buluşmak üzere..

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.