Google+

OSMANLI’DAN MİRAS: CUMALIKIZIK KÖYÜ

517722 Oca 2015Gezi Notu
Cüneyt DurhanCüneyt DurhanSilver Yazar22 Oca 201551770 Yorum

Bu hafta sonunda Osmanlı’dan bize miras kalan Bursa’nın Cumalıkızık Köyü’nü ziyaret ettim. Uzun zamandır görüşmediğim kardeşlerimle de görüşünce keyifli bir hafta sonu gezisi oldu benim için.

Cumalıkızık

2014 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne giren köyde tarihi doku iyi derecede korunmuştur. Bursa’dan aracı olmayanlar ulaşım için; terminalden 38 numaralı otobüslerle kent meydanında inip, kent meydanında Ankara asfaltı üzerinde bulunan minibüs garajından Cumalıkızık araçları ile ulaşabilir.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Köy meydanına indiğimizde bizi karşılayan tezgâhlar ve yöresel ürünleri satan köylülere uğramadan geçmek olmaz tabii. Doğal köy usulü reçeller, salçalar, turşular, erişteler, tarhanalar, köy ekmekleri, el yapımı hediyelik eşyaların bulunduğu tezgâhlara bakmadan geçemiyorsunuz. Yamaç üzerine kurulu köyün hala Osmanlı mimarisini koruyabilmesi köyü tarihi açıdan daha da zenginleştirmektedir.

Cumalıkızık-1

Bu köyde en çok sevdiğim serpme köy kahvaltısı : ) abartısız yer sofranıza ya da masanıza 15-20 çeşit arası kahvaltılık [ tek tek saymak isterdim şimdi canınızı çektirmeyeyim : ) ama mutlaka yolunuz düşerse uğramanızı öneririm : ) ] getiriyorlar. Bu seferki tercihimiz Köylüm kahvaltı evi oldu : ) Reklamını da yapıverdik gari ama gerçekten hizmetten çok memnun kaldık. Üstelik kişi başı kahvaltı 15 TL, birçok yere göre gayet uygun.

Kahvaltıdan sonra köyü keşfetmenin zamanı, evlerin arasından kaldırımsız dar ve taş sokaklarda yürümek çok keyifliydi. Mor, sarı, beyaz ve mavi boyanmış tarihi evlerin özelliklerini hala koruyabilmeleri bize geçmiş zamanını daha iyi hissettirebiliyordu. Köy kahvesinin olduğu meydana çıkarken en az 350 sene olduğunu öğrendiğimiz tarihi evi müzeye dönüştürmüşler, mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dikiş makinesi, gelinlik, giyim eşyaları, Osmanlı tıp kitapları, semaver, ibrikler, yataklar, aklınıza gelen her şey tam olarak sergilenmekte. Giriş için 2 lira gibi bir cüzi ücret alarak zamanının eşyaları arasında ve konakta keyifli zaman geçirebilirsiniz. Dilerseniz bahçesinde ev sahipleri tarafından yapılan 3 lira karşılığındaki kahvenizi tarihi mekânda yudumlayabilirsiniz. Buradan köy kahvesinin ve caminin olduğu meydanı görmenizi isterim. Köyün en güzel yerlerinden biridir. 300 yıllık bir geçmişe sahip olduğu söylenen köy camisinin kapısının üzerindeki saltanat güneşi ise ilgi çekiciydi.

Daha sonra köyün sokaklarında dolaşarak tarihi dokuyu hissetmek, köy ürünlerini satan teyzelerin güler yüzleriyle sizi buyur etmesi ve yöresel ürünlerini tanıtmak istemesi günümü güzelleştirmeye fazlasıyla yetti. Köy ufak ama şirin, hafta sonu yorgunluğunuzu alacak güzel bir yer. Hala gitmemişseniz bir program yapıverin derim : ) Buradaki tarihi hissetmek gerek...

Cumalıkızık-2

Diğer gezi yazılarım için www.gezgininayakizleri.com'u ziyaret edebilirsiniz.

Gezi dolu günleriniz olsun…

Cumalıkızık şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Ayasofya Kabul Biletleri ve Kısa Karşılama Yürüyüşü (24.72 €), İstanbul: Giriş Biletlerini İçeren Topkapı Sarayı ve Harem Turu (61.79 €), Topkapı, Ayasofya, Sultanahmet Camii, Hipodrom ve Çarşı (56.85 €), İstanbul: Tam Gün Boğaz Turu ve Alışveriş Turu (68 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.
-
Yorum göndermek için Giriş Yapın veya Üye Olun

Yorumlar(0)

Yorumlar