Ren ve Mosel Nehri - Gemi ile Seyahat - Zaanse Schanse ve Marken (2. Bölüm)

Gezimizin ikinci gününde Saat 10 civarında gemimiz Amsterdam limanından Antwerp’e gitmek üzere yola çıkacak. Ancak Amsterdam bölgesinde Zaanse Schanse, Marken ve Volendam’ı görmek isteyenler saat 9’da gemiden ayrılıyor ve bekleyen otobüse biniyor. Biz de bu grubun içerisindeyiz.

Zaanse Schanse, Marken ve Volendam turu “Gerçek Hollanda” olarak bilinen Amsterdam’ın kuzeyini kapsıyor.

İlk etapta Hollanda’nın tüm kartpostallarında yerini alan yel değirmenleri ile ünlü Zaanse Schanse bölgesine gidiyoruz.

Bu bölgede 17. Ve 18. Yüzyıllara tarihlenen ve halen işlevini sürdüren değirmenleri görüyoruz.

Buradaki bazı değirmenlerin içi cüzzi bir ücret karşılığında gezilebiliyor.

Burası tertemiz ufak bir köy. Bazı evlerde antika satılıyor, bazısında çikolata, bazısında ise peynir...

Buraya sabah saatlerinde kahvaltı sonrası gelmemize rağmen etrafa yayılan kakao kokusu istisnasız herkesi büyülüyor. Kokuyu takip edip sıcak çikolata satan kulübeye ulaştığımda bizim turdaki kişilerin de bu kulübe önünde sıralandığımı görüyorum. Biraz bekleyip sıcak çikolatamı aldıktan sonra bir banka oturup manzaranın keyfini çıkartıyorum.

Zaanse Schanse, değirmenleri, hediyelik eşya dükkanları, sevimli mimarisi ve yemyeşil doğası ile çok huzurlu bir yerleşim.

Burada fotoğraflarımızı çektikten sonra eskiden bir balıkçı adası olan Marken adasına geldik.

Eskiden bir balıkçı adası ilen 1950’lerde burada  büyük bir taşkın meydana gelmiş. Bu taşkın sonrasında da Marken adası ana karaya bir set ile bağlanmış. Bu set aynı zamanda karayolu olmuş.

Marken’e girişte bir takunya ağacı var. Kurumuş bir ağacın üzerine silme Hollanda terlikleri ile doldurmuşlar. Değişik bir dekor olmuş.

1400 kişinin yaşadığı Marken kendine özgü mimarisi ile dikkat çekiyor. Buradaki evlerin çoğu yeşil renkte ve tek katlı. Arada lacivert ya da siyah renkli olanlar da çıkabiliyor. Bahçeler çok düzenli ve bol çiçekli. Adeta görsel bir şölen.

Özellikle daha alçak seviyede bulunan tüm evlerin giriş kapıları ikinci katta. İkinci kata ise merdiven ile çıkılıyor. Bunun sebebi de zamanında yaşanmış taşkınlar.

Zaten Hollandalılar’ın 3 büyük korkusu var; Yangın, salgın hastalıklar ve sel yani su baskınları... Hatta bunu üç haç ile de ifade ediyorlar. Bazı çiftçilerin sarı renkli terlikleri üzerinde de bu 3 felakete karşı korunmak için 3 hacı ifade eden çarpı motifleri var.

Bu adada çamaşır asma düzeni çok ilginç. Çamaşırlar sanki ütülenmiş ya da deterjan reklamlarındaki gibi çok düzgün asılmış. Çamaşırları mandalsız asma tekniği geliştirmişler. Bu bölge çamaşır asma düzenleri ile anılıyormuş.

Evler arasında yaptığımız kısa yürüyüş sonrası liman bölgesine varıyoruz. Dikdörtgen planlı ufak bir liman burası. Başı ile sonu arası yürüyerek en fazla beş dakika.

Ama bu kadarlık mesafede bile çok şık kafeler ve bölgeye özgü hediyelik eşya satan dükkanlar var.

Limanda bir kafeye oturuyor ve patates kızartması ile çilekli bira sipariş ediyoruz. Hollanda genelinde Belçika’daki kadar olmasa da çok çeşitli ve aromalı biralar var. Çilekli bira biraz çilekli sodayı andırıyor. Alkol seviyesi de düşük.

Zaten bundan yıllar önce Amsterdam ve çevresinde musluk suyu içilemiyorken bölgedekiler su yerine bira içiyorlarmış. Hatta sanırım bu alışkanlık halen devam ediyor. Bazı yerlerde gördüğüm “Sudan tasarruf etmek için bira iç” gibi tabelalar da bu düşüncemi destekliyor.

Ben Marken’i biraz Faroe Adaları’nın başkenti Vagar’a benzettim. Her ikisi de küçük ama çok huzurlu ve tertemiz yerleşimler.

 

Bu oteller arasından birkaç öneride bulunacak olursam, Dünya Moda Merkezi'nin hemen karşısında yer alan ve toplu taşıma bağlantılarına kısa bir yürüme mesafesindeki WestCord Fashion Hotel'i tercih etmeniz uygun bir seçim olabilir. Bunun yanında Motel One Amsterdam ise RAI Kongre Merkezi'ne 400 metre, Heineken Experience'a ve Museumplein'a ise 2 km uzaklıkta yer alan şehir merkezinde ki uygun otellerden bir diğeri. Amsterdam'da konaklamayı ucuza getirmek istiyorsanız Park Mansion Centre ve Stout & Co. Otelleri uygun fiyatlı ve kaliteli oteller arasında. Stout'a Nieuwmarkt hem de Rembrandtplein 1,5 km uzaklıkta, Park Mansion'a ise Rijksmuseum ve Van Gogh Müzesi 5 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. Bu önerdiğim otellerin yanında buradan booking.com'a girerek diğer Amsterdam otellerine de göz atabilirsiniz.

*** “REN VE MOSEL NEHRİ - GEMİ İLE SEYAHAT” bir yazı dizisidir. Yazı dizisinin diğer bölümlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-moselde-gemi-ile-seyahat-amsterdam-1-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-volendam-ve-schoonhoven-3-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-brugge-4bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-gent-5-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-antwerp-6-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-nijmegen-7-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-dusseldorf-8-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koln-9-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-koblenz-10-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-romantik-ren-11-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-rudesheim-12-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-cochem-13-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-bernkastel-kues-14-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-remich-ve-schengen-15-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-luksemburg-16-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-trier-17-bolum

http://gezimanya.com/GeziNotlari/ren-ve-mosel-nehri-gemi-ile-seyahat-bruksel-18-bolum

TUĞÇE YILMAZ

Yazar Hakkında

TUĞÇE YILMAZ

 Yaklaşık 15 sene Medya satın alma ve Planlama sektöründe çok uluslu şirketler ile çalıştıktan sonra kendi tutkusu olan gezi ve seyahate yönelerek Gezimanya.com’u kurmuştur.1997 - 1999 İstanbul Üni