Tarihi İpek Yolu Üzerindeki Şehir: Meşhed

Geldik Şeh-i Meşhed’e, şehit makamına… 
9. yüzyıla kadar bir köy iken bugün 6,5 milyon nüfusu ile Horasaneyaletinin merkezi konumunda ve ülkenin ikinci büyük kenti. Bir özelliği de tarihi İpek Yolu üzerinde olması. Nüfusu 2,5 milyon. Her yıl 100.000’den fazla hacının ziyaret ettiği, İran'ın en tutucu kentlerinden biri (en tutucu kent ise Kum) olan Meşhed; önemli bir dinsel ve siyasal bir şehir olmasının yanı sıra uluslararası bir ticaret merkezi aynı zamanda. 
 
Dün gece geç saatlerde geldik şehre ve yarın uzun bir otobüs yolculuğumuz olduğu için hemen yatıyoruz. (Otelimiz 4 yıldızlı Homa Hotel)
 
Bugün Nişabur’a gidiyoruz, giderken de yol üzerinde Fakr-ı Davud Kervansaray ve Qademgah Durrud’u ziyaret edeceğiz. Kahvaltıdan hemen sonra yola çıkıyoruz. Şehre gündüz gözüyle bakınca Tahran'dan daha ferah, daha temiz, binalar alçak olduğu için olsa gerek daha ferah bir şehir gibi geldi. Yeşil parkları, geniş yolları olan Meşhed'in havaalanı da uluslararası. Bölgenin iş ve ticaret merkezi olan şehirde en önemli uzmanlık kolu halıcılık.

FAKR-I DAVUD
 
Yolda ilk durağımız Fakr-ı Davud Kervansarayı. Meşhed’in tarihi İpek Yolu üzerinde olduğunu söylemiştim, bu nedenle de yol üzerinde birkaç kervansaray var. Anadolu tipi bir Kervansaray burası, çöle çıkmadan önceki son durak. Dışardan tuğla bir yapı, giriş kapısı oldukça görkemli, dört köşesinde kuleler, içi ise oldukça ferah, ortada yüksekçe bir kubbe, yanlarda ise tonozlar bulunuyor. Şu anda sadece turistik bir mekan…

QADEMGAH DURRUD
 İkinci durağımız Nişabur yakınlarındaki Qademgah, bu mekanın özelliği, buradaki siyah bir taşın üzerinde bulunan bir çift insan ayağı izleri ki bu ayak izlerinin bir mucize gerçekleştiren İmam Rıza’ya ait olduğuna inanılmakta. İnanışlara göre İmam Rıza bir su pınarı kenarında mola verir ve namazını kılar, birden mucizevi bir şekilde ayak izleri üzerinde durduğu taşın üzerinde belirir, daha sonra Kral Abbas Safavi tarafından bu pınarın yanına bir mescit inşa ettirilmiş. Bu nedenle de kutsal şehir Meşhed’e gelen hacı ve turistler bu mekanı da ziyaret ederek bu pınardan su içiyor ve hacı olduklarına inanıyorlar.

Yüksek bir kubbe altında dört revaklı bir plan, duvarlar yine güzel seramik işçiliğini sergileyen, büyükçe bir bahçesi olan bir alan. İçeride ayak izlerinin olduğu taş demir parmaklıklarla çevrilmiş. Kadınlara ait bölümden giriyoruz içeri, insanlar taşın etrafının çevrili olduğu demirlere yapışmış, dualar etmekte, ağlamakta. Ayak izinin olduğu bölüme yanaşmak mümkün değil. Orada bulunan bir görevli kadının zorlukla yer açmasıyla ne çektiğimi bilmeden birkaç fotoğraf çekiyorum, biraz flu olmakla birlikte ayak izleri görünüyor, mucizenin doğruluğu inananlar için.

Meşhed, Nişabur yolu üzerinde Fakr-ı Davud ve Qademgah ziyaretlerimizden sonra Nişabur’a geliyoruz. Gelme nedenimiz ise Nişabur deyince ilk akla gelen, benim de şiirlerini beğendiğim Ömer Hayyam ve Şair Attar’ın anıt mezarlarını ziyaret…

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.