Google+

Arama formu

YEL DEĞİRMENLERİ İLE ÜNLÜ YALIKAVAK

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Bodrum merkezine yaklaşık 18 kilometre mesafede bulunan Yalıkavak, önceleri balık ve sünger avcılığının yapıldığı küçük bir köymüş. Günümüzde yerli halkın çoğu yine balıkçılıkla uğraşırken bir yandan da turizme yönelmiş. Kalabalığı sevmeyen, sakinliği tercih eden turistler için ideal bir seçenek.

Yalıkavak

Liman bölgesinde bulunan pek çok cafe ve restoran her bütçeye uygun. Sabahları deniz kenarındaki cafelerde kahvaltınızı yapabilir, gece sakin müzik eşliğinde balığınızı yiyebilirsiniz.

Yalıkavak-1

Yalıkavak bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Sahilden biraz içeri girdiğinizde Kavaklı Köfteci’sini öneririm. Burada yediğim köfte ve piyazın hâla tadı damağımda.

Yalıkavak şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en çok tavise edilenleri Spektr Otel Bodrum, La Local Yalıkavak, Art Suites Bodrum. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Art Suites Bodrum, La Local Yalıkavak, Princess Artemisia Bodrum. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Sandima Boutique, Elite Hotel Yalıkavak, Delta Hotels By Marriott Bodrum tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Yalıkavak aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yalıkavak-2

Yalıkavak çok rüzgâr aldığından yel değirmenleri ile ünlenmiş. Bodrum yarımadasında en fazla yel değirmeni burada. Bodrum’dan Yalıkavak’a giderken dağın tepesindeki yel değirmenlerini görüyorsunuz. Bu değirmenlerin 1 tanesi de sahilde. 1859’da yapılan bu değirmen, 2005 yılında yenilenerek Yalıkavak’ın sembolü olmuş.

Yalıkavak-3

Yalıkavak tarihinin M.Ö. 2000’li yıllara dayandığı ve burada Leleglerin yaşadığı bilinmekte. Yer yer karşınıza çıkan kaya mezarları, sur kalıntıları bunun kanıtı.

Marinada birbirinden güzel yatlar demirlemiş. Marinanın açılışı turizmin hızla gelişmesini sağlamış.

Yalıkavak-4

Paşa, Tilkicik Ağaçbaşı koyları ve de Kudür yarımadası beach’leri ile ünlü. Arka Kudür köyü son derece keyifli bir yüzme ve yürüme alanı. Bu koylarda denize girebilir, Sanatçılar sokağında dolaşabilir, Sarnıç Sanat galerisinde resim sergilerini dolaşabilir, sahilde balık restoranlarda gün batımını izleyebilirsiniz.

Yalıkavak-5

Yalıkavak’a yaklaşık 2 kilometre mesafede yer alan ve Yalıkavak’ın ilk yerleşim yeri olan Sandima köyü ise sabah yürüyüşleri için iyi bir rota. Eski yerleşim Sandima’nın bir limanı olan Yalıkavak, nüfusun buraya göç etmesi ile önem kazanmıştır. Eski yıkık dökük terkedilmiş  taş evlerin bulunduğu Sandima köyü vakti olanlar için ziyaret edilmesi gereken bir bölge.

Bodrum'un Tibet'i olarak da adlandırılan Geriş köyü de Yalıkavak manzarasına hakim bir tepe üzerine kurulu. Burayı  mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Köydeki Panoroma Pasanda’da kahvaltı veya bir akşam yemeği yemeden Yalıkavak eksik kalır. Son derece ölçülü ve sempatik bir ailenin işletmeciliğini yaptığı Panorama Pasanda’ya rezervasyonsuz giderseniz kapıdan dönme riskini göze almalısınız.

Yalıkavak-6

Ancak buradan muhteşem Yalıkavak manzarası eşliğinde yaptığımız kahvaltı gezimizin en güzel anlarından biri olarak kaldı. Yiyeceklerin kalitesi, fiyatı, aile bireylerinin misafirlere yakınlığı ve içtenliği övgüyü hakediyor.

Panorama Pasanda’da akşam yemeğinin keyfi de ayrı.

Yalıkavak-7

Gün batarken Tanrı’nın gökyüzüne çizdiği muhteşem tablo her gün değişiyor. Ve bu panoramik restoranda yemeğinizi yerken, eğer hava güzelse Didim’in ışıklarını görebilirsiniz.

Yalıkavak-8

Yalıkavak’ta yel değirmenleri, Sandima ve Geriş köyleri görülmeli, muhteşem koylarında denize girilmeli.
 


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...