Google+

Arama formu

ARALIK AYINDA NEREYE GİTMELİ?

Bu yazı Gezimanya üyesi Cemre Yücekök tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Kış ayları pek çoğumuza tatil yapmak, şehirleri keşfetmek, yeni kültürlerle tanışmak için cazip gelmese de durum aslında çok farklı. Farklı kıtalardan pek çok destinasyon yaz-kış demeden keşfedilmeyi bekliyor, yeter ki sizin yola koyulmaya niyetiniz olsun. 

ARALIK AYINDA NEREYE GİTMELİ?

Avrupa'da Noel tatillerini, kış sporları merkezlerinde geçirmek artık gelenekselleşmiş bir durum. Fransa’da ve İspanya’da Pireneler, Avusturyaİsviçre ve İtalya’da Alpler en çok tercih edilen destinasyonlar arasında bulunuyor. E tabi, Noel pazarları da aralık ayının vazgeçilmezleri arasında desek yalan söylemiş olmayız, özellikle Strasbourg, Münih ve Brüksel’de bulunan Noel pazarları bu şehirleri ziyaret etmek için yetip de artacak cinsten. Yine de aralık ayında Avrupa’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız yağmura, kara ve sert rüzgârlara karşı önleminizi almayı unutmayın.

ARALIK AYINDA NEREYE GİTMELİ?-1

Asya’da ise, yağışın düşük ve sıcaklıkların çok yüksek olmadığı Laos'u ziyaret etmek için en iyi dönemlerden biri aralık ayı. Ayrıca aralık ayında Bangladeş'te dolaşmak ve geniş plajlarını, arkeolojik alanlarını keşfetmek de güzel bir fikir. Aralık ayı, Asya kıtasında bulunan lokasyonları ziyaret etmek için en iyi dönemlerden birisi. Eğer fazla turistik olan yerlerden kaçınırsanız Tayland’da huzurun keyfini çıkarabilirsiniz zira henüz havalar çok ısınmamış ve yağmur da az yağıyor olacaktır.

ARALIK AYINDA NEREYE GİTMELİ?-2

Afrika’ya geldiğimizde ise, Kamerun aralık ayında en kuru dönemlerinden birini yaşamaktadır, hava ılımandır, Sahra Çölü’nden sıcak rüzgarlar esmektedir. Senegal’de de aynı şekilde hava oldukça idealdir. Bu ay Fildişi Sahilleri için de doğru bir ay. Kışın ortasında kumsalların keyfini çıkarmak istiyorsanız Seyşeller de doğru bir hedef olacaktır ama turistlerin bu dönemde ülkeye akın ettiğini ve fiyatların arttırdığını unutmamalısınız.

ARALIK AYINDA NEREYE GİTMELİ?-3

Amerika kıtasında Meksika, Karayipler, Jamaika, Bahamalar ve Küba cazip iklimleriyle oldukça popüler hale gelmektedir. Havanın ortalama 28° C olduğu aralık ayında, şortunuzu giyip tropikal içeceğinizi yudumlamaktan çekinmeyin. Yılbaşı festivallerine gitmek için New York’a geçmek de bir başka seçeneğiniz.

Aralık ayında yollara düşecek olan tüm gezginlere şimdiden iyi seyahatler...