Hong Kong’un Festivalleri

Hong Kong'da çok sayıda çeşitli festival düzenlenir. Çin Yeni YılıKutlamaları en renkli geçen festivallerden biridir. Hem ay hem de güneş takvimini kullanan Çinliler, yeni yıl kutlamalarını ay takvimine göre yaparlar. İki hafta süren kutlamalarda gece geçit törenleri, havai fişek gösterileri, spor etkinlikleri gerçekleştirilir. Her yıl bir hayvanı temsil eden kutlamalar ocak ya da şubat ayında gerçekleştirilir.

Her yıl şubat ayında düzenlenen Hong Kong Salsa Festivali de görülmesi gereken etkinliklerdendir. Festivalde Latin esintili ritimler gösterilir, workshoplar yapılır, şovlar ve partilerle eğlenilir.

Deniz Tanrıçası Tin Hau’nun doğum gününün kutlandığı Tin Hau Festivali'nde, Hong Kong’daki tüm Tin Hau Tapınakları’nda kutlamalar gerçekleştirilir. Tekneler bağlılık sembolleriyle tanrıça için kuşatılırken, geçmişte halkı koruduğu için tanrıça övülür ve gelecekte de korumaya devam etmesi için dua edilir. Festival her yıl nisan-mayıs aylarında kutlanır.

2_DragonBoat_CourtesyHongKongSAR.jpg

Sha Tin’deki Shing Mun Nehri’nde gerçekleşen Dragon Boat Festivali görsellik açısından en ilgi çekici ve en ünlü festivallerdendir. Her yıl mayıs ayında düzenlenen festivale yüzden fazla takım katılır. Hem spor hem eğlence amaçlı gerçekleştirilen festival sırasında yarışlara dragon dansları ve havai fişek gösterileri de eşlik eder.

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı