Slovakya’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

easter-eggs.jpg

Her ülkeden hediyelik eşya olarak getirilebilecek magnetler, bardaklar, anahtarlıkların yanı sıra Slovakya'dan sıra dışı, kültürel ve güzel birçok hediyelik getirilebilme şansı bulunmaktadır. Bunların başında yöresel kıyafetler giymiş olan mısır kabuğundan yapılma bebekler gelmektedir. Rapkac ise oldukça eski bir gelenekten, günümüze gelmiş olan tahtadan yapılma, eskiden çan çalmanın yasak olduğu dönemlerde Paskalya'dan bir hafta önce insanları kiliseye çağırmak için kullanılmaktaydı. Günümüzde bir hediyelik eşya olarak satılmaktadır ve halk spor müsabakalarında takımlarını desteklemek için kullanmaktadırlar. Oldukça yüksek bir ses çıkarmaktadır.

İçki götürmek isteyenler içinde yöresel bir yelpazesi bulunmaktadır. TatraTea, altı farklı tadı ve farklı alkol seviyeleri bulunan bir çeşit bitkisel likördür. MeadWine, baldan yapılan bir şaraptır. Slivovica, fermente edilmiş erikle yapılmış damıtılmış bir alkollü içecektir. Kaltenecker birası tercih edilen içkiler arasında bulunmaktadır.

Valaska, bir çoban baltasıdır. Eskiden, özellikle Slovakya'da çoban tarafından geçen yüzyıllar boyunca kullanılmış olan bu balta, günümüzde ev dekorasyonunda kullanılmaktadır. Fujara, Slovak çobanlarının kullandığı uzun, derin bası bulunan bir flüttür. Ağaçtan yapılmaktadır ve bir fujara yapımı bir ay sürmektedir.

Deriyle sarılmış yöresel şat bardakları ve Paskalya yumurtaları da alınabilecek hediyeler arasındadır.