Cunda Mutfağı

thumb_600.jpg

Cunda, bir ada olması nedeniyle balığı, Marmara Bölgesi sınırları içinde olmasına karşın Ege mutfağının etkisinde kalmış olmasıyla da Ege’ye özgü otlarla yapılan mezeleriyle ünlü. Adanın merkezinde sıralanmış balık lokantalarında ünlü papalinayı (sardalyanın küçüğüne benzeyen yöreye özgü bir balık çeşidi), çipura, fangiri, mercani levrek, barbun gibi birçok deniz ürününü ve leziz mezelerle, zeytinyağlıları tatmak mümkün. Nohutlu mezgit, kuzu etli arapsaçı, sarmaşık ve kuşkonmaz, balıklı bamya, turp haşlaması, kabak çiçeği dolması, peynirli kabak, yine sadece Cunda’da tadılacak lezzetlerdir. Tabii meşhur Cunda lokmasını, Ayvalık tostunu, dibek kahvesini ve sakızlı Girit dondurmasını unutmamak gerekir.

Popüler restoranlar

Taş Kahve: Cunda Adası’nın sembollerinden olan Taş Kahve yaz-kış açıktır. İnşa aşamasında kullanılan taş ustalığı (doğal sarımsak taşı) binayı özel kılıyor. Ada halkının buluşma noktası olan Taş Kahve, sakızlı ve dibek kahvesi ve ev yapımı limonatasıyla ünlüdür.

Bay Nihat Restoran: 1978’den bu yana hizmet veren restoran, tarihi binası ile yıllardır adaya gelen spor, siyaset, sanat ve iş dünyasının ünlü isimlerini ağırlıyor.

Deniz Restoran: Tarihi Taş Kahve’nin yanında denize sıfır konumda bir restorandır. Taze balıklar, yöreye özgü mezeler ve doyurucu porsiyonlar, bu restoranı cazip hale getiriyor.

Vino Şarap Evi: Atmosferiyle şaraba çok yakışan bir mekândır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın % 7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.