Avignon Nerede Kalınır?

avignon-266260_960_720.jpg

Avignon, barındırdığı benzersiz tarihî doku nedeniyle her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Bu sebeple de kentte değişik bütçelere hitap eden birçok otel bulunmaktadır. Avignon’un en yoğun olduğu tarihler havaların sıcak olduğu mayıs ile ekim ayları arasıdır. Bu tarihlerde kente birçok turist geldiği için otellerde de doluluk oranları da artmaktadır. Mistral rüzgârlarının yaz sonuna doğru etkisini göstermesiyle başlayan soğuk havalardan dolayı ise yoğunluk önemli oranda azalmaktadır. Avignon’u gezmeye gitmeden önce bu mevsimsel koşulları dikkate alıp rezervasyonlarınızı buna göre erkenden halletmeniz tavsiye olunur. Kentte otel için öne çıkan lokasyonlardan ilki tüm tarihî yerlerin yer aldığı şehir merkezi, ikincisi tren garı civarları, üçüncüsü ise kentin dış bölgeleridir.

Avignon’un eski şehir bölgesini tanımlayan şehir merkezi bölgesinde farklı farklı kalitede ve farklı farklı bütçelere hitap eden birçok otel bulunmaktadır. Bu otellerin bazıları 1500 ila 1800’lü yıllar arasında inşa edilmiş binalara kurulmuş olup size tarihle iç içe bir konaklama deneyimi yaşatacaktır. Bu lokasyonda 5 yıldızlı seçeneklerde öne çıkan tesisler; Hotel d'Europe, Palais des Papes, La Miranda, Avignon Teinturiers'tir. 4 yıldızlı otellerde ise Les Anges 1, Mervure Pont d'Avignon Centre, Hotel de l'Horloge ve Hotel Cloitre Saint Louis öne çıkanlardır. Şehir merkezinde daha uygun fiyatla konaklamak isteyenler 3 yıldızlı Hotel Bristol, Hotel Central, Kyriad Avignon, Hotel du Palais des Papes, Hotel Danieli, Hotel Le Medieval, Garlande Boutique Hotel, Hotel d'Angleterre; 2 yıldızlı olarak ise Regina Boutique Hotel, Hotel Les Corps Saints, Residance Les Cordeliers, Le Magnan, Hotel Boquier ve Hotel Le Colbert tercih edebilir. Ayrıca yine bu bölgede grup olarak gelenler için en az oteller kadar konforlu apart daireler de bulmak mümkündür.

Kentin konaklama lokasyonlarında merkezin biraz dışında bulunan tren garı çevresindeki Gare d'Avignon Centre bölgesinde de birçok seçeneğe ev sahipliği yapar. Burada da tıpkı şehir merkezindeki oteller ve kiralık daireler mevcuttur. Çok tercih edilenleri Avingon Grand Hotel, Altera Roma Hotel, Holiday Home Chants D'oiseaux, Confortel Avignon, Apartment Rue Des Lyonnais, Be Loft B&B, Studio Meuble Simpatique, Modern Apart olarak gösterilebilir.

Bu iki bölge dışında Avignon'un dış bölgelerinde ise daha uygun fiyatlı oteller mevcuttur. Buralarda kalıp toplu taşıma kullanarak kent merkezine ulaşabilirsiniz. Bu lokasyonlarda otellerin yanı sıra apart daireler de bulunmaktadır. Bunlar arasında Hotel Restaurant La Ferme, Appart'hotel Court'inn Aqua, Vert Hotel, Hotel Saint George, Ibis Styles Avignon Sud, Yes Hotel Avignon, Brit Hotel Avignon Sud Le Calendal seçenekleri ön plana çıkan tesislerdendir.

Avignon oldukça sakin bir şehirdir. Hayat akşam saatlerinde büyük oranda sona ermektedir. Bu nedenle gecenin geç saatlerinde sokakta kalınmaması tavsiye ediliyor. Eğer şehre uzak noktalarda konaklıyorsanız taksi kullanmanız daha iyi olacaktır. Kentte son dönemde suç yüzdesindeki artış dikkat çekmekte olan bir husus olarak aklınızda bulunsun.