Cape Town Şehir İçi Ulaşım

cape_town_bus_terminal_4_lr_0.jpg


Cape Town’da şehri dolaşmak için oldukça renkli ve çeşitli bir ulaşım sistemi mevcuttur. Cape Town demir yolu hizmetleri Metrorail olarak bilinir. Güzel manzaralara sahip güney mahalleleri boyunca hizmet veren trenler merkezi iş bölgesine kadar ulaşır. Uzun mesafelere seyahat etmenin en ucuz ve pratik yolu olmasına rağmen kimi zaman seferlerde aksaklıklar olabiliyor. Son zamanlarda büyük finansman desteğiyle önemli bir yenilenmeye giren metro hatları daha güvenilir ve verimli bir hizmet vermektedir. Buna ek olarak haftalık biletler alarak daha ucuza seyahat edebilirsiniz.

Kentteki bir diğer popüler ulaşım aracı ise minibüslerdir. 15’e kadar yolcuyu taşıyabilen minibüsler önceden belirlenmiş güzergâhlarda hizmet vermektedir. Bir noktaya ulaşmanın en hızlı yolu olan minibüslere binmeniz için birçok istasyon bulunuyor. Ancak yol üzerinden geçen herhangi bir minibüse de binebilirsiniz.

Cape Town’un otobüs ağı içinde iki firma hizmet vermektedir: Golden Arrow Buses ve MyCiTi Buses. Golden Arrow eyaletteki en büyük otobüs firmasıdır ve şehrin büyük bölümünü kapsayan güzergâhlara sahiptir. Golden Arrow otobüslerine binmek için yol boyunca bulunan sarı renkteki otobüs duraklarında beklemeniz yeterli. MyCiTi otobüsleri ise şehir içindeki ulaşımı hafifletmek için yakın zamanda kurulan bir şirkettir. Mavi renkteki MyCiTi araçları tramvaylara benzer şekilde çalışırlar ve şehirdeki ana yolların ortasında duraklara sahiptir.

24 saat boyunca hizmet veren taksiler özel noktalara gidebilmek için en iyi seçenektir. Cape Town’da her biri rekabetçi fiyatlara sahip birçok taksi şirketi bulunuyor.

*Kur fiyatları temmuz 2018 baz alınarak hesaplanmıştır.