Liverpool’a Ne Zaman Gidilir?


 

Liverpool iklimi Atlantik Denizi’ndeki golf stream sıcak su akıntısı nedeniyle oldukça ılıman bir iklime sahiptir. Şehirde genellikle tüm mevsimlerde yağış gözlemlenir. Bunun sebebi ise Liverpool’un denizden yaklaşık 76 metrelik bir yükseklikte bulunuyor olmasıdır. Yazları serin geçen şehirde kışları ise fazla soğuk değildir. Dolayısıyla ılıman bir iklim görülmektedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 20 santigrat, en düşük sıcaklık ise 2 santigrattır. Ülkenin kuzeyinde yer alan şehirde coğrafi konumu itibari ile aralık, ocak ve şubat ayları arasında soğuk günlerin yaşadığı görülmektedir. Temmuz ve ağustos ayları ise şehirde görülen en yüksek sıcaklıkların olduğu dönemdir. Bu dönemde sıcaklıklar yaklaşık olarak 20 – 25 santigrat arasındadır. Bahar ayları ise genellikle yağışlı geçmektedir.

Liverpool’a gitmek isteyenler için ideal dönemin mayıs ve ağustos arasında olduğunu belirtmeliyiz. Fakat öncesinde Liverpool’u ziyaret etmek isteyenler için de şehrin bu dönemlerden önce fazla kalabalık olmaması sizin için bir artı sayılabilir.

Liverpool’u ziyaret edeceklere tavsiyemiz yine de gezi planlarını yapmadan önce hava durumunu kontrol etmeleri ve ona göre hazırlık yapmalarıdır. Çünkü ülkede genel olarak beklenmedik bir an da yağmur yağması olası bir durumdur. Liverpool’da mayıs, haziran ve temmuz ayları güneşli gün sayısının en fazla olduğu aylardır. Fakat bu ayların 16 günü yine bahsettiğimiz gibi belli bir yağış oranına sahip olduğu için şemsiyelerinizi hazır bulundurmanızda fayda var.