Cadiz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cadiz-1650429_960_720.jpg

İspanya’nın güneybatısında bulunan bir liman şehri olan Cadiz, 8 Endülüs şehrinin başkenti olarak bilinir. Birçok kaynağa göre Batı Avrupa’nın en eski şehri kabul edilen Cadiz’de, bulunan arkeolojik kalıntılara dayanarak 3.100 yıldır yerleşim olduğu düşünülmektedir. Fenikeliler tarafından kurulan bu liman kentiİspanyol tarihinde İspanyol Donanması’nın ana limanı olma özelliğini omuzlamıştır.

Denizle çevrili dar bir toprak üzerinde yer alan Cadiz şehri, çoğu açıdan çekici bir manzaraya ve iyi korunmuş tarihî yapılara sahip tipik bir Endülüs şehridir. Neredeyse tamamen surlarla çevrilmiş bu antik merkez, Atlantik dalgalarının aşınmış deniz duvarlarının, neşeli meyhanelerin, taze balıkların, kıvrımlı sokakların ve güneşin romantik kargaşa yaşattığı bir yerdir. Eski tarihini doyasıya size hissettirecek bu küçük ama gezilecek görülecek birçok yere sahip olan şehir Akdeniz iklimiyle birlikte güzel anılar yaşamanız için sizi kucaklayacaktır.

Tarih dolu bu şehrin geçmişine bakacak olursak milattan önce 1104 yılında Fenikeliler tarafından “Agadir” adıyla kurulmuş olduğunu görürüz. Antik Çağ’da Yunanlılar ve Romalılar tarafından birçok tapınak yapılan şehirdeki tüm kalıntıları şu an Cadiz Arkeoloji Müzesi’nde bulabilirsiniz. Romalıların şehri ele geçirdiği milattan önce 206 yıllarında şehir “Gades” adıyla bir liman ve deniz üssü olarak kullanılmaya başlandı. Şehir 410 yılında Vizigotlar tarafından işgal edildi ve bu dönemden sonra Bizans İmparatorluğu’na kaldı. 711-1262 yılları arasında Mağribi yönetimi altında kalan şehir bugünkü ismine benzer olan “Qadis” ismiyle anılmaya başlandı. Denizcilik için büyük önem arz eden bu liman kenti Kolomb’un seferlerini başlattığı nokta olarak da bilinir. 18. yüzyılda Amerika-İspanya ticareti bu limanda gerçekleşmiştir dolayısıyla kent hızlı bir şekilde zenginleşmiştir. Birçok uygarlığın elinden geçmiş olan bu şehirde bu uygarlıklara ait birçok yapı bulabilecek olsanız da diğer Endülüs şehirlerine göre birçok kalıntıyı kaybetmiş durumdadır. Kalan yapıtlarla dahi karakterli bir şehir olarak ön plana çıkan Cadiz’deki en önemli simgelerden biri duvarlarla çevrili şehir merkezidir. Bu bölge “Old Town (Eski Şehir)” olarak bilinir. Daracık sokaklarındaki olağanüstü mimarî yapısıyla ve eski evleriyle tarihî değeri yüksek olan bu şehir, dünyanın farklı yerlerinde oluşan şehirleri de mimarî açıdan etkilemiştir. Küba’nın başkenti Havana ve Porto Rico’nun başkenti San Juan gibi şehirler kurulurken Cadiz ilham kaynağı olarak görülmüştür.

Cadiz şehrine baktığımızda Akdeniz ikliminde yer almasıyla birlikte Avrupa’nın en fazla güneş alan şehirlerinden biridir, dolayısıyla bu özelliği oldukça güzel olan deniz ve plajlarını da çekici bir hale getirmektedir. Şehrin bu özelliklerinin yanında Endülüs’ün dört büyüğü olarak adlandırılan Malaga, Sevilla, Cordoba ve Granada şehirlerine nazaran turistik açıdan daha zayıf kalmaktadır. Cadiz’in yaşadığı ekonomik, kentsel sorunlar bu durumda pay alırken turistik açıdan olumsuz herhangi bir durum yaşatacak bir şehir değildir. İspanya’nın en güzel sahillerinden bazısına sahip şehir mütevazı, salaş ve ziyaret edildiğinde asla pişmanlık yaşatmayacak bir şehirdir.

Şehirde ön plana çıkan özelliklerden biri Cadiz Karnavalı’dır. Bu karnaval dünyaca ünlüdür ve her yıl binlerce turist karnaval zamanında şehre gelip hem deniz kum güneşin tadını çıkarır hem tarihî keşifler yapar. Bu karnaval zamanında şehir eğlenceyi doruklarında yaşar. Aynı zamanda şehir Manuel de Falla (İspanyol klasik müziğinin en büyük müzisyenlerinden biri) ve Flamenko’nun en büyük isimlerinden Paco de Luca’nın da doğum yeri olarak bilinir.

Bol güneş ışığı, güzel plajları, eğlenceli festivalleri kulağa oldukça hoş gelmektedir. İspanya’nın popüler yaz konumlarından biri olan Cadiz plajları Playa Bolonia Bölgesi’nden Cadiz’in başkenti Caleta’ya kadar uzanır. Canos de Meca Sahili’nde bulunan deri için sağlıklı olduğu söylenen siyah kil turistler tarafından oldukça ilgi çekmektedir. Bunun yanında plajlardan, özellikle Tarifa bölgesinden, renkli kite sörf yapanları izlemek oldukça keyifli olacaktır. Bir liman kentinden elbette en iyi deniz ürünleri çıkar diyerek plaj keyfinizi seyyar deniz ürünü atıştırması satıcılarından alacağınız ürünlerle süsleyebilirsiniz. Cadiz, şarap üretimi konusunda da oldukça başarılı bir şehirdir. Şehirde birçok şarap mahzeni bulunmaktadır ve seyahatinize bu mahzenleri gezebileceğiniz turları eklemeyi gözden geçirebilirsiniz.

Modern dünyanın içinde antik bir kent, son derece güzel plajlar, İspanyol mutfağı, balıkçı tekneleri, dar sokaklar, eğlenceli festivaller... Kulağa oldukça hoş gelen tüm bu detayları deneyimlemeniz için Cadiz şehri sizi beklemekte.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=nqQ8YJf-tBc