Google+

Arama formu

Havana Mutfağı

Havana Mutfağı

 

Geleneksel Küba mutfağı, İspanyol, Karayip ve Afrika karışımından oluşmaktadır. Havana şehrinde de bunun etkileri fazlasıyla görülmektedir. En çok bilinen ve her evde olan yemeği “congri”dir. Bu, siyah barbunyalı beyaz pirinç pilavıdır. Diğer çok bilinen yemek ise muz kızartmasıdır.

Domuz eti, mısır ve siyah fasulyenin çok tüketildiği şehirde, deniz mahsullerinden ıstakoz dışındaki deniz ürünleri genellikle tercih edilmemekle birlikte balıkçı kasabalarında yapılan muhteşem aguja, pargo ve cherna türü balık yemekleri bölgesel yerel lezzetleridir.

Yemeklerde çok fazla sos çeşidi kullanılır: Salsa de Isla Bella (Güzel Ada Sosu) ya da Salsa Flamingo (Flamingo Sosu) bunlardan bazılarıdır. Tuzlu yemeklere eşlik eden sosların yapılışları genellikle malzemenin kızartılması, ezilmesi ve üzerlerine yavaş yavaş et, tavuk, balık ya da sebze suyunun karıştırılıp yoğunlaştırılmasıyla elde edilmektedir. Tıpkı soslar gibi baharatlar da sıkça kullanılmaktadır. Sarımsağa da bir hayli düşkündürler.

Milli yemek sayılan şey ise “moros y cristianos”tur. “Moros” kelimesi Afrikalılara gönderme yapar ve yemekte kullanılan siyah fasulyeleri vurgular, “cristianos” ise Avrupalılara gönderme yaparak beyaz pirinç için kullanılmaktadır. Yılbaşı gecesinde yenildiğinde, iyi şans getireceğine inanılır. Siyah fasulye ile pirincin soğan, sarımsak, kekik, kırmızı ya da yeşilbiber, kimyon ve defne yaprağı ile sotelendikten sonra haşlanmasıyla hazırlanır. Hem ana öğün olarak tüketilir hem de bir çok et yemeğinin yanında yardımcı yemek olarak yenmektedir.

Bölge tropik iklime sahip olduğundan mango, ananas, avokado, hindistancevizi, demirhindi, tarçın elması, mamey ve plantain gibi birçok tropik meyve de bolca tüketilmektedir. "platano macho" adı verilen muz çeşidi kesilip kızartılarak da yenmektedir. Bu tür muz kızartmalarına “tostones” adı verilmektedir.

Ev ve restoranlarda ızgarada pişmiş et çeşitliliği de çoktur. Izgara et, lahana, siyah fasulyeli pilav, haşlanmış patates ve avokado veya kızarmış muz ile birlikte yenilmektedir. 

Küba'nın meşhur içkisi “mojito” da her yemeğe eşlik ettiği gibi rom ve elde yapılmış bira ise Küba’da vazgeçilmez içkiler arasındadır.

Popüler restoranlar
El Floridita, Coppelia Ice Cream parlour, El Aljibe, Paladar La Tasquita, La Fontana Restaurant.

Bahşiş
Havana’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.