Maldivler Mutfağı

IMG_0849.jpg

Maldivler mutfağı Hint mutfağının etkisinde kalmıştır. Baharat soslarıyla ünlü olan Uzakdoğu kültürünün yemeklerdeki etkisi Maldivlerde de hissedilmektedir. Hindistan cevizlerinden yapılan yemekler buna en güzel örnektir. Yemeklerde bazen ağır baharatlar kullanıldığı için ek olarak pilav yemekleriyle takviye yapılmaktadır. Maldivler mutfağının en göze çarpan baharatları arasında karanfil, kimyon, zencefili sayabiliriz. Maldivler mutfağının yemekleri sıcak ağırlıktadır. Yemeklerin yanında Hindistan cevizi vazgeçilmez garnitürleridir. Bazen Hindistan cevizi dışında kızarmış patates de sunulabilmektedir. Maldivlere tatil yapmak için giden turistler ve ada halkının en favori yemekleri balıktır.

Özellikle bekletilmiş kuru balığı denemelisiniz. Tutulduktan sonra özel olarak saklama kaplarına koyulan, zaman zaman gömülen orkinosların, bekletildikten sonra çıkarılıp terbiye edilmesiyle yapılan bu yemek çok popülerdir. Maldivler mutfağının geleneksel balık çorbası olan ‘Garudhiya’ ise balık yemeklerinin yanında vazgeçilmezlerdendir. Yapımında kullanılan soğan, pirinç pilavı, limon ile balıkların yanında masaya sunulmaktadır.

Hindistan cevizinin yanında ton balığı, soğan ve limon eşliğinde yapılan ve en popüler yemeklerden biri olan MasHuni’yi de deneyebilirsiniz. Rihaakuru olarak bilinen, Maldivler mutfağının ezme garnitürlerin başında olan yemek de çok tercih edilmektedir. Gulha olarak adlandırılan un, pirinç, hamur karışımına bulanıp yağda kızartılan balık topları yine favori yemekler arasındadır.

KulhiBoakibaa olarak adlandırılan basmati pirinçle, ton balığı karışımı olan, üzerineyse zencefil, sarımsak, köri yaprağı, limon parçaları, tuz koyulup fırına verilen tava çeşidi yemek de önemli lezzetler arasındadır.

Maldivler mutfağının en bilinen tatlısı Bodibaiy adıyla sunulan şeker ve pirinç ile harmanlanmış muhallebidir. Aynı zamanda Bodibaiy’in içine isteğe göre mango, muz, papaya türü meyvelerde konulabilmektedir. FoniBoakibaa’da muhallebiden farklı olarak tercih edilen tatlılar arasındadır.

Maldivler adalarında yetişen Hindistan cevizi, nar ve ananas başlıca gıdalardandır. Özellikle kahve ve çay kültürü çok gelişmiştir. İngilizlerin 5 çayı olarak tabir ettiği kültür Maldivlerde de geçerlidir.