Kuala Lumpur’daki Festivaller

Malezya'nın en önemli özelliği hem Müslümanların hem Budistlerin hem Hinduların hem Çinlilerin hem de Hristiyanların bayramlarını ülke çapında dini bayram saymasıdır ve tüm bu günlerde tatil ilan edilir. Nüfusun çoğunluğu Müslüman olmasına karşın her inancın özel günleri önemsenir ve özenle kutlanır. Bunların dışında elbette milli bayramlar da sokaklarda coşkuyla kutlanır. Malezya'nın ve dolayısıyla Kuala Lumpur'un renkliliği bundan kaynaklanır. Size Kuala Lumpur'da gerçekleşen bazı kültürel, dini ve milli bayram ve festivalleri tanıtacağız:

Çin yeni yılı: 1 Şubat günü kutlanan Çin yeni yılının kutlamaları ocak ayının son günlerinde başlar. Bu vesileyle baharın gelişi de kutlanır. Çin takvimi esas alındığı için Çin yeni yılının kutlandığı tarih her sene değişmektedir. Malezyalılar Çin yeni yılına en az Çinliler kadar önem verir.

Thaipusam: 9 Şubat günü kutlanan Thaipusam Malezya’daki ve tüm Asya’daki Tamil topluluklarının bayramıdır. Karayipler, Jamaika, ABD ve Güney Afrika’da da Tamiller yaşar. Tamiller bu özel günde tapınaklarına gidip çiçek bırakırlar ve sokaklarda gösteriler düzenlerler.

Vesak Günü: Bu sene 10 Mayıs’ta kutlanan Wesak veya Vesak Bayramı Budistler için en önemli bayramdır. Gautama Buddha’nın bugün doğduğuna, bugünde aydınlandığına ve yine bugün öldüğüne inanılır.

Bağımsızlık Bayramı: 31 Ağustos 1957'de Malezya'nın bağımsızlığını kazanmasını kutlamak amacıyla her sene ülke çapında kutlamalar düzenlenir, tüm Malezyalılar sokaklara dökülür, eğlenceler düzenlenir.

Mid-Autumn Festivali: Ay takviminin 8. ayında gökte beliren dolunay ile kutlanan bu Çin bayramı tüm Asya ülkelerinde kutlanır. 2017 yılının 4 Ekim günü gerçeklesen bu festival tipik Çin kültürünü gözler önüne serer. Çin geleneklerinin yaşatıldığı diğer tüm Asya şehirleri gibi Kuala Lumpur’da rengârenk olur. Çin kültürüne meraklıysanız veya farklı kültürleri tanımak hoşunuza giderse Kuala Lumpur'daki kutlamalara tanık olabilirsiniz.

Deepavali: 2017’nin 18-19 Ekim günlerine denk gelen Deepavali veya Dawali Hindu inancının bayramıdır. Bugünde Hindular kendi tapınaklarında dualar ederler ve herkes kendi komşusuyla yemeğini paylaşır. Hinduların yaşadığı mahalleler rengârenk olur.

Butoh Festivali: Dans, heykel, resim ve tiyatro gibi en önemli sanat dallarını icra eden sanatçıların bir araya geldiği Butoh Sanat Festivali Kuala Lumpur için en önemli festivallerdendir. Hem yerli hem yabancı birçok sanatçı bu festivalde buluşur. 9-12 Kasım 2017 tarihlerinde Kuala Lumpur'da iseniz kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.