Irkutsk’a Ne Zaman Gidilir?

burhan-baikal.jpg

Irkutsk bölgesinde sıcaklık farklarının yüksek olduğu karasal iklim hakimdir. Eğer gerçek Sibirya kışını tecrübe etmek ve donmuş Baykal Gölü üzerinde yürümek istiyorsanız kış aylarında burayı ziyaret etmelisiniz. Kışın ortalama sıcaklık -14 ve -21 derece arasında değişmektedir. Kar ve kar fırtınalarının sıklıkla görüldüğü bu aylarda kenti ziyaret etmeden önce kazak, yünlü ceketler ve eldiven getirdiğinizden emin olun.

Irkutsk baharını deneyimlemek güzel bir seçenek olabilir. Nisan başından mayıs sonuna kadarki sürede kenti ziyaret ederseniz hala biraz kar olmasına rağmen havanın ılık ve taze olduğunu görebilirsiniz. Mayıs ayında ağaçlar ilk yapraklarını açar ve Baykal Gölü çevresindeki ormanlar çiçek açan orman gülleri ile pembe bir görünüme kavuşur. İlkbaharda gündüz sıcaklığı 0 ila 12 derece arasında değişmektedir. Ancak geceleri havanın sert ve soğuk olduğunu belirtmekte fayda var. İlkbaharda seyahat ediyorsanız yürüyüş ayakkabıları, sıcak ceketler ve bir süveter getirdiğinizden emin olmalısınız.

Irkutsk’u ziyaret etmek için en uygun dönem yaz mevsimidir. Bazen yağmurların görüldüğü bu mevsimde sıcak havaların tadını çıkararak kenti rahatlıkla gezebilirsiniz. En iyi havalar haziran ve temmuz aylarında gözlenir. Ağustos ayında sıcaklıklar düşmeye başlar ve yağmur artış eğilimindedir. Ortalama yaz sıcaklıkları 20-25 derece arasında değişir. Hafif pamuklu giysiler ve rahat yazlık ayakkabılar sizin için yeterli olacaktır. Ancak yağışları da göz önünde bulundurarak su geçirmez bir ayakkabı getirmenizi tavsiye ediyoruz. Sonbahar aylarında ise sıcaklıklar 2 ile 10 derece arasında değişirken yoğun yağışlar görülür.