Tunus’ta Alışveriş

Tunus şehri alışverişseverler için oldukça verimli bir şehir. Şehirde çok çeşitli pazarlar mevcut. Örneğin Souk de la Laine denen yün pazarları, geleneksel dokumacılık ürünlerinin satıldığı bir yer. Souk de Femmes denen “Kadınlar Pazarı” da kadınların özellikle peçe yapmak için kumaş aldığı bir yer, kumaşlara ilgisi olan turistlerin gezebileceği bir yer. Souk el Attarine de parfüm pazarı manasına gelen bir pazar, birkaç gerçek parfüm ustası buralarda halen bulunmaktadır. Özel yapım parfümler oldukları için pahalıdırlar, isterseniz size özgü bir parfüm yaptırabilir isterseniz de hazır yapılmış parfümlerden almayı tercih edebilirsiniz. Souk des Tapis, halı pazarı olarak bilinir, buradan halı ve kilimler alabilirsiniz. Souk des Orfevres, kuyumcular pazarıdır, dükkanlar oldukça fazladır. Dükkanlarda altınlar, gümüşler, inciler ve diğer çeşitli değerli taşları bulabilirsiniz. Souk de Chechias, şapka dükkanlarının olduğu, her dükkanda şapkalar yapılan renkli bir şapka pazarıdır. Burada yapılan şapkalar genellikle Orta Doğu ve Afrika’ya satılmaktadır. Souk de Etoffes, tuhafiye pazarı olarak bilinir, kumaşlar, kaftanlar satılır. Bu pazarlar genellikle Al-Zaytuna Camii çevresinde konumlanmıştır.

Hediyelik olarak Tunus’tan alabileceğiniz şeyler, her turistik yerde olduğu gibi buzdolabı süsleri ya da kartpostalların dışında ülkeye özgü yasemin kokulu parfümler, baharatlar, el dokuması halılar, hurma çeşitleri, kumaşlar, toprak kaplar olabilir.

Tunus ülkesi, alışverişte pazarlığın yaygın olduğu bir ülkedir. Bu yüzden almak istediğiniz bir şey olduğunda esnafla pazarlığa girebilirsiniz.